Ο Μπουχαλάκης στο 86΄ άρπαξε την πρόκριση για τον Ολυμπιακό 1-1 με τον Άρη

Τη μπουκιά απ’ το στόμα του Άρη πήρε στο 86΄   ο Ολυμπιακός και με γκολ του πολυμήχανου Μπουχαλάκη από τραγικό λάθος του Κουέστα ισοφάρισε σε 1-1 και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του κυπέλλου. Η νίκη 2-1 στο Φάληρο στο πρώτο ματς, αποτέλεσε τη βάση της ερυθρόλευκης πρόκρισης.

Ο αρχικός ενθουσιασμός και ο στόχος για ένα γρήγορο γκολ, που θα άλλαζε τα δεδομένα, έφερε από μια καλή φάση για τους δύο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Κάιπερς να αστοχεί με σουτ στην κίνηση στο 8’ μετά από ωραία μπαλιά του Μασούρα, ενώ άστοχος ήταν ο Σάσα ένα λεπτό μετά.

Ο Άρης αναζητούσε ένα χρυσό γκολ. Για να συμβεί αυτό χρειαζόταν κάτι παραπάνω επιθετικά από τα ατού για να διεκδικήσει κάτι καλό και μόνο η θέληση του Μαντσίνι δεν έφτανε. Η στιγμή που περίμεναν οι γηπεδούχοι ήλθε στο 50ο λεπτό, με το πέναλτι που σφύριξε ο Γκεστράνιους, για σπρώξιμο του Ανδρούτσου σε βάρος του Μπερτόγλιο, ο οποίος βρέθηκε στο έδαφος. Ο διαιτητής κλήθηκε να τσεκάρει τη φάση και στο VAR, αλλά επέμεινε στην απόφασή του, παρά τις διαμαρτυρίες των “ερυθρολεύκων”. Ο Μπρούνο Γκάμα ανέλαβε την εκτέλεση στο 54’ και ευστόχησε, με τη μπάλα στην αριστερή γωνία, δίνοντας στην ομάδα του πλεονέκτημα πρόκρισης. Από εκείνο το χρονικό σημείο, σήμανε συναγερμός στον “κόκκινο” πάγκο με τον Πέδρο Μαρτίνς να σηκώνει Εμβιλά, Φορτούνη και Μπρούμα για να τους ρίξει στο γήπεδο. Παράλληλα, δόθηκε εντολή στους παίκτες του να πάρουν μέτρα στο γήπεδο. Με δύο τελικές στο πρώτο μέρος, ήταν προφανές πως οι Πειραιώτες θα έπρεπε να αυξήσουν την επιθετική τους ισχύ το συντομότερο δυνατό.

Οι τρεις μαζεμένες αλλαγές δεν ήταν αρκετές για να αυξηθεί η επιθετική ισχύ του Ολυμπιακού, λόγω της καλής ανασταλτικής λειτουργίας των γηπεδούχων, αλλά και των κινήσεων του Μάντζιου από τον πάγκο που φρέσκαρε όποιον παίκτη έβλεπε να μένει από δυνάμεις. Το τελευταίο… διπλό χαρτί ήρθε για τον Πέδρο Μαρτίνς στο 77’ με τον Ελ Αραμπί και τον Καμαρά στο παιχνίδι, την ώρα που ο Εμβιλά οπισθοχώρησε για να καλύψει το κενό του Μπα που έπρεπε να πάρει ανάσες. Στο τελευταίο 10λεπτο το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά με πολύ δυνατές μονομαχίες, τους “ερυθρόλευκους” να πιέζουν και τους παίκτες του Άρη να αμύνονται όλοι πίσω από τη μπάλα, κάτω από τη μεσαία γραμμή. Στη γραμμή μαζινό του Άρη οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν να βρίσκουν λύση, μέχρι να εμφανιστεί στο 86΄   ως από μηχανής Θεός ο πολυμήχανος Ανδρέας Μπουχαλάκης, ο οποίος “κρύφθηκε” στο δοκάρι, δεν τον αντιλήφθηκε ο Κουέστα και μόλις ακούμπησε τη μπάλα στο έδαφος, του την έκλεψε και σκόραρε στο πιο έξυπνο γκολ της χρονιάς! Ο διεθνής χαφ πέτυχε ένα ιδιαίτερα σπάνιο γκολ, δείγμα ευφυίας και οξυδέρκειας, συλλαμβάνοντας κοιμώμενη όλη την άμυνα του Άρη, αφού δεν τον αντιλήφθηκε κανείς από τους γηπεδούχους, πριν εμφανιστεί από το πουθενά για να κλέψει τη μπάλα και να φέρει το ματς στα ίσια.

Διαιτητής: Ματίας Γκεστράνιους (Φινλανδία)

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Ροζ, Δεληζήσης, Σούντγκρεν, Σάκιτς, Σάσα, Τζέγκο, Μπερτόγλιο (68’ Μπρούνο), Μπρούνο Γκάμα, Μαντσίνι (75’ Κάτσε), Μάνος (75’ Σίλβα)

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Κρίστινσον – Ανδρούτσος, Μπα (76’ Καμαρά), Σωκράτης, Χολέμπας – Μπουχαλάκης, Τιάγκο Σίλβα (64’ Εμβιλά), Ραντζέλοβιτς (64’ Μπρούμα), Μασούρας (64’ Φορτούνης) – Κάιπερς (76’ Ελ Αραμπί), Χασάν.