Ο Ντι Λέο έχασε τις κρίσιμες βολές και ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα 79-80

Ο ΝτιΛέο έχασε τις κρίσιμες τελευταίες βολές και έτσι η Στρασμπούρ κέρδισε 80-79, τον ΠΑΟΚ, κάνοντας το 2-0 σε νίκες στα play-in του Basketball Champions League, παίρνοντας  την πρόκριση για τους «16».

Ο ΠΑΟΚ γύρισε από το -13, όμως έχασε και τη δική του διαφορά από το +10 και στο φινάλε είδε τον ΝτιΛέο να σπαταλάει την ευκαιρία.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ο Τζόουνς με 15 πόντους, ακολούθησε ο Γιάνκοβιτς με 11 (και 10 ριμπάουντ), ενώ ο Ρίβερς πρόσθεσε 10. Για τους Γάλλους, που είχαν 12/29 τρίποντα ο Έντι σταμάτησε στους 19 πόντους (6/14 τρίποντα) και ο Ρόμπερσον έβαλε 16, τους περισσότερους στην τελευταία περίοδο.

Νευρικές ήταν οι δύο ομάδες στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα, ο Μάντζαρης με τρίποντο έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά με 7-5, όμως ο Έντι απάντησε με τον ίδιο τρόπο αλλά τρεις φορές, κάνοντας έτσι το 9-18 για τους Γάλλους.  Τα σφυρίγματα των διαιτητών εκνεύρισαν από νωρίς τους γηπεδούχους, που παρ’ όλα αυτά έτρεξαν ένα μικρό σερί 4-0, όμως δύο εύκολα λάθη έδωσαν στην Στρασμπούρ το προβάδισμα με 13-23 λίγο πριν το τέλος της περιόδου.

Παίρνοντας ενέργεια και σκορ από Τζόουνς και Ρίβερς ο ΠΑΟΚ μείωσε (20-25), όμως ο Μπόχατσικ με πέντε σερί πόντους και ο Έντι με ακόμα ένα τρίποντο έστειλαν τη διαφορά ξανά στο +13 (22-35). Ο Λυκογιάννης προσπαθούσε να βρει την ιδανική πεντάδα κάνοντας αρκετές αλλαγές, οι παίκτες ανταποκρίθηκαν και ο ΠΑΟΚ πλησίασε στο 34-37 του ημιχρόνου με καλάθια των Γιάνκοβιτς και Καμαριανού.

Ο Τζόουνς μείωσε στον πόντο (36-37), όμως στην επόμενη φάση (22’) έκανε ένα αχρείαστο φάουλ, φτάνοντας έτσι από νωρίς στα τέσσερα και αναγκαστικά αποσύρθηκε στον πάγκο, δημιουργώντας ένα σημαντικό κενό. Ο Λι πέρασε στο παιχνίδι και μαζί με τον «ζεστό» ΝτιΛέο (8 σερί πόντοι) έδωσαν το προβάδισμα με 50-42 (σερί 11-0) στον Δικέφαλο, o οποίος με κάρφωμα του Ρίβερς έφτασε στο +10 (54-44) και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 57-52, καθώς ο Έντι μείωσε με buzzer beater τρίποντο (το πέμπτο του).

Ο Ρόμπερσον έδειχνε ασταμάτητος στην έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, καθώς με τρία συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 67-65, μετατρέποντας το ματς σε ντέρμπι, ενώ ο Τζόουνς στην επιστροφή του στο παρκέ έδωσε σημαντικές βοήθειες σε άμυνα και επίθεση.

Στα 4’29’’ πριν το τέλος (72-68) ο διαιτητής Κόντε τραυματίστηκε, αλλά συνέχισε μετά από μια τρίλεπτη διακοπή.

Με βολές οι Γάλλοι ισοφάρισαν (72-72), ο Τζόουνς αποβλήθηκε με πέντε φάουλ (74-75), ενώ οι διαιτητές συνέχισαν να προκαλούν εκνευρισμό στον ΠΑΟΚ με τις αποφάσεις τους. Με πάθος ο Καμαριανός έκανε το 78-78, όμως οι διαιτητές… επέστρεψαν μετατρέποντας με μια απίστευτη απόφαση το γκολ-φάουλ του Λοβ σε επιθετικό φάουλ! Ο Ρόμπερσον σκόραρε (1’19’’) και στα 26’’ πριν το φινάλε ο ΝτιΛέο αστόχησε σε τρίποντο, όμως ο ίδιος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε στο 1,8’’ τρεις βολές, χάνοντας όμως τις δύο, με τον ΠΑΟΚ να γνωρίζει την ήττα με 79-80.

Δεκάλεπτα: 15-23, 34-37, 57-52, 79-80