Ο Ολυμπιακός 3-2 τον ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα πρόκρισης

Σε παιχνίδι που κράτησε δύο και πλέον ώρες ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από το PAOK Sports Arena (2-3), έκανε το 1-0 στη σειρά και απέκτησε πλεονέκτημα πρόκρισης στον τελικό του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε 2-6 και 5-10, αποκτώντας από νωρίς μία διαφορά η οποία προήλθε από καλά σερβίς της Εμμανουηλίδου. Ο Δικέφαλος προσπάθησε και μείωσε σε 12-16, αλλά οι «ερυθρόλευκες» με καλά ποσοστά από την επίθεση κράτησαν την απόστασή τους από τον ΠΑΟΚ.

Η Κούμπουρα με ωραίο χτύπημα στη διαγώνιο έδωσε οκτώ σετ μπολ στην ομάδα της (16-24), με τον Δικέφαλο απλώς να μειώνει σε 18-25 και την ομάδα του Μιτσέλι να παίρνει εύκολα το προβάδισμα στα σετ.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ με την Κάφρεϊ να βρίσκει δύο άσσους προσπέρασε με 10-7, ενώ στη συνέχεια με επιθέσεις της Κρολ η οποία ανέβασε την απόδοσή της ξέφυγε με 19-13.

Οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 22-19, ξαναμπαίνοντας στη διεκδίκηση του σετ, αλλά ο Δικέφαλος με καλές επιλογές στο κλείσιμο του σετ και μπλοκ της Κρολ στη Γενιτσαρίδη έκανε το 1-1 με 25-21 και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Το τρίτο σετ ήταν συναρπαστικό στην εξέλιξή του από την αρχή μέχρι το τέλος. Στους πρώτους πόντους οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί, χωρίς να ξεφύγει η μία της άλλης. Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 11-9, αλλά ο Ολυμπιακός με ψυχή προσπέρασε με 11-12 και 14-16, δείχνοντας σε εκείνο το σημείο να έχει τα ηνία του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 16-19, αλλά ο απίθανος Δικέφαλος με τρομερό πάθος και σερί 9-3 που προήλθε από εκπληκτικά σερβίς της Μπλάνκο και πόντος των Κρολ και Κάφρεϊ, έκανε το 2-1 με 25-22 και πέρασε μπροστά στο σκορ με 2-1.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα και πήρε βραχεία κεφαλή με 5-7 και 6-9, αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στους 12 με εξαιρετικά σερβίς της Ηλιοπούλου, προσπερνώντας και με 13-12, αλλά οι ερυθρόλευκες με σερί 0-4 ξέφυγαν με 13-16 στα μισά του σετ.

Αυτό, φάνηκε πως ήταν και καθοριστικό, καθώς η ομάδα του Μιτσέλι πήρε ξεκάθαρα το μομέντουμ το αγώνα και με αρκετή άνεση έκανε το 16-25 με άσσο της Λαμπρούση και έστειλε το ματς στο τάι-μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα και εκμεταλλευόμενος τα λάθη του ΠΑΟΚ στην υποδοχή πήρε προβάδισμα με 3-5 ενώ οι δύο ομάδες άλλαξαν πλευρές με την ομάδα του Μιτσέλι μπροστά με 4-8.

Ο Δικέφαλος μείωσε σε 6-8, αλλά ο Ολυμπιακός ξέφυγε ξανά με 6-10. Με σερί 3-0 οι γηπεδούχες πήγαν ξανά στον πόντο (9-10). Ο ΠΑΟΚ σε εκείνο το σημείο έχασε πολλές κόντρα μπάλες, οι ερυθρόλευκες πήραν απλά τις αλλαγές και με 11-15 πήραν σπουδαία νίκη με 2-3.

Τα σετ: 18-25, 25-21, 25-22, 16-25, 11-15