Ο Ολυμπιακός νέα νίκη 13-8 τη Σπαντάου

Την πέμπτη νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο Τσάμπιονς Λιγκ του πόλο σημείωσε ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες νίκησαν 13-8 τη Σπαντάου και βάζουν πλώρη για την κατάκτηση της πρώτης θέση στον πρώτο όμιλο.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου μετά το διπλό πρωτιάς στην Ουγγαρία επί της Σόλνοκ έδειξε και πάλι ότι είναι εκ των φαβορί της διοργάνωσης. Οι Πειραιώτες κράτησαν το απόλυτο και φιγουράρουν στην πρώτη θέση του πρώτου ομίλου.

Την επόμενη αγωνιστική ο Ολυμπιακός κοντράρεται στην Ισπανία με την Μπαρτσελονέτα σε ένα ακόμη κρίσιμο ματς. Οι Ισπανοί είναι στην τρίτη θέση με 9 βαθμούς.

Ο Ολυμπιακός αιφνιδιάστηκε με τους Γερμανούς να φτάνουν στο 2-0 στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα με Ντέντοβιτς και Γκίλεν. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ανέτρεψε την κατάκτηση πολύ γρήγορα και με Γιόκοβιτς και Γενηδουνιά (2 γκολ) έφτασε στο 3-2 που ήταν το σκορ του πρώτου οκταλέπτου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου οκταλέπτου οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 4-2 με με τον Αργυρόπουλο – Κανακάκη. Με γκολ των Τσουκ και Νέγκρεαν οι Γερμανοί ισοφάρισαν (4-4) αλλά ο Μίτροβιτς έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Ο Νέγκρεαν ισοφάρισε και πάλι για την Σπαντάου με τον Ολυμπιακό να πατάει γκάζι στο φινάλε της δεύτερης περιόδου και να φτάνει στο 8-5 με Γιόκοβιτς, Γούνα και Αργυρόπουλο.

Με γκολ από Γούνα και Μίτροβιτς ο Ολυμπιακός έφτασε στο double score για το 10-5, τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου. Οι Γερμανοί αντέδρασαν με δύο σερί γκολ και έφτασαν στο 10-7 με τον Ντέντοβιτς, 7:31 πριν το τέλος του ματς. Οι γηπεδούχοι πάτησαν και πάλι γκάζι στο φινάλε και με Γενηδουνιά, Μπουλιούμπασιτς έφτασαν στο 13-8 που ήταν και το τελικό σκορ, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.

Οκτάλεπτα: 3-2, 5-3, 2-1, 3-2.

Ολυμπιακός (Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 2, Γιόκοβιτς 3, Μπουλιούμπασιτς 1, Δερβίσης, Κάκαρης, Μουρίκης, Γούνας 2, Αργυρόπουλος 3, Μίτροβιτς 2, Ζιβογίνοβιτς.

Σπαντάου (Κοβάσεβιτς): Μπάκσα, Κχόλοντ, Γκιελέν 2, Τσουκ 1, Νεγκρεάν 2, Γιουένγκλιν, Στρελέζκιτς, Ντέντοβιτς 3, Οστμάν, Τσίρου, Ρέστοβιτς, Τομ.