Ο Ολυμπιακός πέρασε άνετα 85-67 από το Περιστέρι

Με δυο τεχνικές ποινές αποβλήθηκε ο Σπανούλης

O Ολυμπιακός επικράτησε με 85-67 του Περιστερίου στο «Ανδρέας Παπανδρέου» για τη 19η αγωνιστική της Basket League, σε ένα παιχνίδι που οι ερυθρόλευκοι έλεγξαν από την αρχή έως το τέλος και έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Τόμας Γουόκαπ έπεσε άτσαλα και αντικαταστάθηκε προληπτικά από τον Γιώργο Μπαρτζώκα, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.

Κορυφαίος του αγώνα ο Πίτερς με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ 13 μέτρησε ο Κάναν και 12 ο Λούντζης, που είχε πολύ καλή απόδοση. Από την άλλη, ξεχώρισε ο Μήτρου Λονγκ με 14 πόντους, ενώ θετικοί ήταν οι Χουγκάζ και Τόμπσον με 10.

Οι Πειραιώτες ανέβηκαν στο 17-2 και ετοιμάζονται για το παιχνίδι με τη Βίρτους Μπολόνια την Πέμπτη (07/03, 22:00) στο ΣΕΦ, ενώ η ομάδα των Δυτικών Προαστίων υποχώρησε στο 12-7 και την Τετάρτη υποδέχεται την Καρσίγιακα (06/03, 19:30) για το BCL.

O Τόμπσον πέτυχε το πρώτο καλάθι του παιχνιδιού (2-0), με τον Κάναν να «απαντάει» με τρίποντο (2-3). Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Λοβ (5-3), με τους «ερυθρόλευκους» να τρέχουν ένα 0-6 (5-9) και στη συνέχεια έφτασαν σε double score (7-14), που οδήγησε τον Σπανούλη σε τάιμ άουτ. Παρόλα αυτά δεν είχε αποτέλεσμα, αφού ο Ολυμπιακός πέτυχε γρήγορα τέσσερις πόντους (7-18), που ανάγκασαν σε νέο τάιμ άουτ τον Έλληνα τεχνικό.

Ο Χουγκάζ έδωσε ανάσα με τρίποντο (10-18), με τους Πειραιώτες να κρατάνε το +10 με τον Φαλ (12-22), ενώ ο Ουίλιαμς πέτυχε το 14-22 και ο Πίτερς με τρίποντο διαμόρφωσε το 14-25 της πρώτης περιόδου. Το +11 διατηρήθηκε και στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου (16-27), με τους φιλοξενούμενους να έχουν συνεχώς απαντήσεις στις επιθετικές προσπάθειες του Περιστερίου bwin (18-29).

Ο Μήτρου Λονγκ έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα στο 13’ (21-29), ενώ οι γηπεδούχοι ροκάνισαν τη διαφορά στο -4 (25-29). Ο Πετρούσεφ με καλάθι και φάουλ έκανε το 25-32, ενώ ο Χουγκάζ σκόραρε με τρίποντο (28-32), με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε την υπέρ τους διαφορά με τον πολύ καλό Πετρούσεφ (30-36). Ο Μήτρου Λονγκ μείωσε στο -3 με τρίποντο (33-36), όμως, ο Λούντζης με μία βολή και ένα τρίποντο διατήρησε τη διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού (33-40).

Ράιτ και Πετρούσεφ έδιναν λύσεις επιθετικά, που πήγαν στο +12 τους Πειραιώτες (33-45), με τους γηπεδούχους να ρίχνουν εκ νέου τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (37-45), ενώ με το δίποντο του Πετρούσεφ και τις βολές του Χουγκάζ ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 39-48.

Με τρίποντο του Κάναν ξεκίνησε η τρίτη περίοδος (39-51), ο Τόμπσον μείωσε με λέι απ (41-51), ενώ ξανά ο Κάναν έδινε λύσεις στο επιθετικό κομμάτι (41-53). Ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο +15 με τους Λούντζη και Φαλ (43-58), με τον Έλληνα γκαρντ να κάνει πολύ καλό ματς (45-60 στο 26’). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν εξαιρετική άμυνα στην τρίτη περίοδο και εκτοξεύτηκαν στο +20 με το τρίποντο του Πίτερς (45-65) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +22 με τον Παπανικολάου (48-70).

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε κατάλληλα το ματς, με τον ΜακΚίσικ στο 33′ να κάνει το 48-75. Ο Βασίλης Σπανούλης με τέσσερα λεπτά να απομένουν αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή, τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και ο Ολυμπιακός πήρε στο τέλος τη νίκη επί του Περιστερίου με 85-67.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 39-48, 48-70, 67-85