Ο Παναιτωλικός ξέρανε στο 94΄ τον ΟΦΗ 1-2 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης

Η ομάδα του Αγρινίου ήταν καλύτερη και βλέπει ημιτελικά στο κύπελλο

O Παναιτωλικός ξέρανε στο 94΄ με τον Καρέλη τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο και πήρε νίκη 2-1 που του δίνει προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Οι Αγρινιώτες αν περάσουν θα βρουν στον δρόμο τους το νικητή από το ζευγάρι Άρη – Νίκης Βόλου.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη εμφανίστηκε άψογα διαβασμένη στο πρώτο μέρος, δεν ήθελε και πολύ να κλειδώσει σκορ πρόκρισης από το πρώτο 45λεπτο. Με υποδειγματική αμυντική προσήλωση αφόπλισε τους Κρητικούς, τους βρήκε μπόσικους από δεξιά και έκανε το τέλειο πρώτο μέρος.

Στο 19ο λεπτό ο Ντουάρτε έφυγε σε υποδειγματική αντεπίθεση, την κατάλληλη στιγμή έκανε την σέντρα στον Ζάοο Πέδρο και εκείνος με ψύχραιμο τρόπο έκανε το 0-1.

Με τον ΟΦΗ να είναι εντελώς άνευρος στο γήπεδο, το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και λίγο αργότερα. Πάλι ο Ντουάρτε έκανε το ρήγμα από δεξιά, πάλι ο Ζοάο Πέδρο εκτέλεσε με το δεξί εντός περιοχής, όμως πρώτα ο Σωτηρίου και μετά το δοκάρι γλίτωσαν τους γηπεδούχους από την ψυχρολουσία του 0-2 (34’).

Με εξαίρεση μία ευκαιρία του Μπάκιτς (37’) που βρήκε σε ετοιμότητα τον Στεργιάκη, ο ΟΦΗ ήταν εντελώς ακίνδυνος, κάτι που φαίνεται και από την επιλογή του Πεπ Μελ να κάνει τρεις αλλαγές στην ανάπαυλα με τους Γκλέιζερ, Τοράλ και Φελίπε να μπαίνουν στις θέσεις των Αποστολάκη, Μεγιάδο και Ντίκο.

Το γερό ταρακούνημα από τον Ισπανό έφερε άμεσο αποτέλεσμα, αφού στην πρώτη κατεβασιά της επανάληψης οι Κρητικοί ισοφάρισαν με τον Μπάκιτς (47’), με τον Μαυροβούνιο να προλαβαίνει τον Μαλή και να αξιοποιεί ωραία προσπάθεια του Θοράρινσον.

Πολύ καλύτερος ήταν ο ρυθμός στην επανάληψη, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν απειλητικοί, αλλά να σπαταλούν ευκαιρίες.

Ο Σωτηρίου είπε «όχι» σε φάουλ του Ντίας (52’), ενώ λίγο αργότερα ο Ζοάο Πέδρο αιφνιδιάστηκε από πάσα δώρο του τερματοφύλακα του ΟΦΗ και σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία (61’). Όσο περνούσε η ώρα οι δύο ομάδες γίνονταν όλο και πιο προσεκτικές με τις τελικές να αφορούν κυρίως σουτ περιοχής, όπως έγινε με τον Ντουάρτε (63’), τον Μπάκιτς (65’) και τον Σενγκέλια (74’).

Η τελευταία κίνηση του Πετράκη ήταν να φέρει από τον πάγκο τον Νίκο Καρέλη και ο Έλληνας επιθετικός ήταν αυτός που είπε την τελευταία κουβέντα.

Ο Ντουάρτε έβγαλε τον Καρέλη μόνο με τον Μπρεσάν, εκείνος τον άδειασε με υπέροχο τρόπο και με ψυχραιμία έκανε το 1-2 (94’).

Πολύ καλός ο διαιτητής Κατοίκος.

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Σωτηρίου, Βούρος (58’ Βούρος), Λαμπρόπουλος, Μπρεσάν, Θοράρινσον, Μεγιάδο (46’ Γκλέιζερ), Γκαγιέγκος, Αποστολάκης (46’ Τοράλ), Μπάκιτς, Μοσκέρα (72’ Μπακού), Ντίκο (46’ Φελίπε)

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Στεργιάκης, Λιάβας, Μαλής, Στάιτς, Μαυρίας, Ντουάρτε, Τσιγγάρας (69’ Μπακάκης), Μπουζούκης (42’ Πέρες), Χατζηθεοδωρίδης (69’ Τορεχόν), Ντίας (69’ Σενγκέλια), Ζοάο Πέδρο (77’ Καρέλης).