Ο Παναθηναϊκός είναι εδώ, 1-0 στην Ξάνθη με γκολάρα του Μπουζούκη

O Παναθηναϊκός του Γιώργου Δώνη πέρασε νικηφόρα 1-0 από την Ξάνθη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κι αποδεικνύεται πολύ σκληρός για να πεθάνει. Με τον Μπουζούκη να κάνει ντεμπούτο και να σκοράρει στο 69΄για πρώτη φορά στη Super League, ο Παναθηναϊκός όχι μόνο έφθασε δίκαια στην επικράτηση, αλλά αυτή θα ήταν πολύ πιο άνετη αν δεν είχε απέναντί του τον διαιτητή Σιδηρόπουλο ο οποίος μεταξύ άλλων έκλεισε τα μάτια σε πέναλτι σε ανατροπή του Χατζηγιοβάνη από τον Καμαρά στο 75΄.

Αν και… νέο, το «τριφύλλι» παρουσιάστηκε σοβαρό και θα μπορούσε να είχε πάρει, ίσως, λίγο πιο εύκολα το «διπλό» στα Πηγάδια, αλλά το σημαντικό είναι ότι η ομάδα του Γιώργου Δώνη «σβήνει» τρεις από τους έξι βαθμούς της τιμωρίας του με το… καλημέρα!

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που… κέρδισε τις εντυπώσεις, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να τις μετουσιώσει και σε ένα γκολ. Έχοντας την μπάλα στα πόδια του, καλές αποστάσεις στις γραμμές του και «ανεβάσματα» από τους Κουλιμπαλί και Ινσούα, κατάφερε να απειλήσει δύο φορές .

Αρχικά στο 13ο λεπτό, με τον Ινσούα να σεντράρει από τα αριστερά, τον Μουνιέ να παίρνει την κεφαλιά και τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ! Αλλά και στο 24’, με τον Χατζηγιοβάνη να γυρίζει τη μπάλα από αριστερά και τον Μουνιέ να μην τη βρίσκει όπως θα ήθελε για να την σπρώξει στα δίχτυα, με αποτέλεσμα ο Σιλά να απομακρύνει…

Ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο Γάλλος άσος υποδεικνύεται λανθασμένα οφσάιντ από τον βοηθό Κωσταρά, ενώ ετοιμαζόταν βγει τετ α τετ με τον Ζίβκοβιτς!

Η Ξάνθη στον αντίποδα παρότι ξεκίνησε να πιέζει ψηλά, «εγκλωβίστηκε» στην καλή αμυντική συμπεριφορά του αντιπάλου της, με αποτέλεσμα να μην κάνει αισθητή την παρουσία της στα καρέ του Διούδη.

Είναι χαρακτηριστικό πως αυτό συνέβη για πρώτη και… τελευταία φορά στο 31’ και πάλι ημιτελώς, καθώς ο Γέντρισεκ δεν πρόλαβε να μπει στη φάση, μετά την κεφαλιά-πάσα του Κασάδο…
Στο δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινοι» εξακολουθούσαν να έχουν τον έλεγχο και το πρώτο σουτ προς την εστία ήρθε στο 56’ με τον Μπουζούκη να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια του Ζίβκοβιτς.

Οι γηπεδούχοι ωστόσο έφτασαν κοντά στο γκολ στο 62’ όταν Καντά σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής στέλνοντας τη μπάλα λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Διούδη.

Ο Παναθηναϊκός όμως κατάφερε στο 69’ να ανοίξει το σκορ, με τον Μπουζούκη αρχικά να βγάζει τετ α τετ με κάθετη πάσα τον Χατζηγιοβάνη, το σουτ του οποίου έσωσε ο Ζιβκοβιτς, αλλά ο 20χρονος μεσοοπιθετικός πήρε το ριμπάουντ και με «κεραυνό» έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο αριστερό «γάμα» του Σέρβου τερματοφύλακα (0-1) μέσα σε ξέφρενα πανηγύρια.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν κοντά σε ένα δεύτερο γκολ στο 75’ σε υποδειγματική αντεπίθεση, με τον Μουνιέ να δίνει με τακουνάκι στον Χατζηγιοβάνη που έβγαλε τετ α τετ τον Μπουζούκη με την εστία, αλλά η ανατροπή του Σιλά αρχικά έξω από την περιοχή και εν συνεχεία εντός αυτής, δεν του επέτρεψε να πλασάρει.

Ο διαιτητής Σιδηρόπουλος κακώς δεν έδωσε πέναλτι και κόκκινη κάρτα στον Σιλά, θεωρώντας ότι δεν υπήρχε παράβαση.

Στο 80’ το ματς διακόπηκε μετά από πρόβλημα στο φωτισμό του γηπέδου και άρχισε ξανά μετά από έξι λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να βγάζει ξανά φάση τετ α τετ, αυτή τη φορά με τον 18χρονο Εμμανουηλίδη, που νικήθηκε από τον Ζίβκοβιτς (93’) ο οποίος απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια.

Στο 97’ οι «πράσινοι» απώλεσαν μία ακόμη τεράστια ευκαιρία με τον Τζανδάρη να βγάζει με κάθετη πάσα τον Εμμανουηλίδη μόνο του με τον Ζίβκοβιτς (97’), που για μία ακόμη φορά έσωσε την εστία του διώχνοντας με τα πόδια.

Στο 99’ ο Τζουρίσκοβιτς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για εκτός φάσης χτύπημα στον Οικονόμου.

Διαιτητής: Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης (84’ Ορφανίδης), Φλίσκας, Κασάδο, Σιλά, Ντε Λούκας (56’ Καντά), Καμαρά, Κίκε, Ντουρίτσκοβιτς, Γέντρισεκ, Κάστρο (46’ Φασίδης).

Παναθηναϊκός: Διούδης, Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Κουλιμπαλί, Κουρμπέλης, Δώνης (74’ Τζανδάρης), Ινσούα, Μπουζούκης (79’ Στάικος), Χατζηγιοβάνης, Μουνιέ (88’ Εμμανουηλίδης).