Ο ΠΑΟΚ έφερε τα πάνω κάτω στο Αγρίνιο 3-1 τον Παναιτωλικό

Ο δικέφαλος του βορρά σε δυο λεπτά (72΄-73΄), ανέτρεψε το σε βάρος του σκορ

Ο ΠΑΟΚ έφερε τα πάνω κάτω στο Αγρίνιο κι επικράτησε με 3-1 του Παναιτωλικού για την 24η αγωνιστική της Super League, σε ένα παιχνίδι που έμεινε πίσω στο σκορ, αλλά με δύο τέρματα σε ένα λεπτό κατάφερε να γυρίσει τούμπα το ματς και να επιστρέψει στις νίκες, μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα και τον αποκλεισμό από τον Παναθηναϊκό στο Κύπελλο.

Ο Χατζηθεοδωρίδης σκόραρε στο πέμπτο λεπτό, με τους «ασπρόμαυρους» να φθάνουν στην ανατροπή με τους Σάστρε και Ζίβκοβιτς σε δυο λεπτά (72′-73′), ενώ ο Κωνσταντέλιας στο φινάλε σφράγισε το «τρίποντο» για τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι είχαν δύο δοκάρια στο πρώτο μέρος.

Έτσι, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στη 2η θέση της βαθμολογίας με 54 βαθμούς, μειώνοντας στο -1 από την πρωτοπόρο, ΑΕΚ.

Ιδανικότερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να περιμένει ο Γιάννης Πετράκης για τον Παναιτωλικό. Αρχικά, οι γηπεδούχοι στο 3’ είχαν την πρώτη καλή στιγμή, όταν οι Χατζηθεοδωρίδης και Ζοάο Πέδρο συνεργάστηκαν, ο Έλληνας μέσος έγινε αποδέκτης της μπάλας από πλεονεκτική θέση, δοκιμάζοντας το γυριστό, όμως, η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

Οι Αγρινιώτες συνέχισαν να είναι ψηλά και στο 5’ άνοιξαν το σκορ με απίθανο γκολ του Χατζηθεοδωρίδη! Ο 26χρονος από μακρινή απόσταση βρήκε χώρο και έκανε υπέροχο σουτ, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ζίβκοβιτς, με την μπάλα να πηγαίνει στα δίχτυα για το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ μετά το σοκ των πρώτων λεπτών, πήρε την κατοχή της μπάλα και προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό του. Στο 10’ ο Ράφα Σοάρες έβγαλε γλυκιά σέντρα από τα αριστερά, ο Ντεσπόντοφ έκανε την κεφαλιά, όμως, ο Τσάβες μπλόκαρε σταθερά. Δύο λεπτά αργότερα (12’) και από μία στατική φάση, ο Μουργκ έκανε πολύ ωραίο χτύπημα, με την μπάλα να βρίσκει το δοκάρι του Τσάβες.

Οι Θεσσαλονικείς κυκλοφορούσαν την μπάλα, αλλά αδυνατούσαν να βρουν τους διαδρόμους στην περιοχή του Παναιτωλικού, ο οποίος είχε κοντά τις γραμμές του και προσπαθούσε να επιτεθεί στην κόντρα. Στο 35’ ο Σενγκέλια βρήκε χώρο και δοκίμασε από μακρινή απόσταση το πόδι του, με τον Ζίβκοβιτς να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ, στην πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων μετά το γκολ.

Στο 41’ η κατοχή ήταν στο 79%-21% υπέρ του ΠΑΟΚ, αριθμός που δείχνει την εικόνα του πρώτου μέρους, με τον Μεϊτέ να απειλεί με σουτ (41’) και κεφαλιά (42’), ενώ στο 45’ ο Κωνσταντέλιας έκανε τρομερή ενέργεια σε κλειστό χώρο μέσα στην περιοχή, με το σουτ του να βρίσκει το δοκάρι στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Λουτσέσκου έκανε την πρώτη του αλλαγή, βγάζοντας από το ματς τον Τζίμα, με τον Σαμάτα να παίρνει τη θέση του στην κορυφή της επίθεσης. Ο Παναιτωλικός, από την άλλη, είχε ανάλογα καλό ξεκίνημα, όπως και στο πρώτο ημίχρονο, με τον Χατζηθεοδωρίδη να δοκιμάζει εκτός περιοχής το σουτ, με τον Ζίβκοβιτς να απομακρύνει με δυσκολία.

Στο 52’ ο Κωνσταντέλιας απείλησε μέσα από την περιοχή, αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο, με τον ΠΑΟΚ στο 59’ να σκοράρει με τον Κωνσταντέλια, ωστόσο, το γκολ του ακυρώθηκε σωστά καθώς ο Ντεσπόντοφ που έκανε την ασίστ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 63’ οι Οζντόεφ και Αντρίγια Ζίβκοβιτς πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο, με τον «δικέφαλο του Βορρά» να ισοφαρίζει στο 72’ σε 1-1! Ωραία αλλαγή κατεύθυνσης του Κωνσταντέλια, που έσπασε στον Σάστρε και έβγαλε τη σέντρα, με τον Τορεχόν να βάζει το πόδι του και να αλλάζει την πορεία της μπάλας, η οποία κατέληξε στα δίχτυα.

Οι Θεσσαλονικείς με την ορμή που τους έδωσε το γκολ της ισοφάρισης κατάφεραν ένα λεπτό αργότερα (73’) να πάρουν και το προβάδισμα! Υπέροχο αριστερό πλασέ του Ζίβκοβιτς, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Τσάβες και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να βλέπει αυτό που θέλει στον αγωνιστικό χώρο από τους παίκτες του.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια, με τους «ασπρόμαυρους» να διατηρούν τον έλεγχο, αλλά μην έχουν την ίδια συχνότητα στη δημιουργία ευκαιριών. Στο 80’ ο Τορεχόν έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Ζίβκοβιτς απομάκρυνε και στο 90’ ο ΠΑΟΚ σφράγισε τη νίκη του με τον Κωνσταντέλια! Ο Η φάση ξεκίνησε από τον 20χρονο που μοίρασε στον Οζντόφ, εκείνος σέντραρε στον Ζίβκοβιτς, που είδε την κίνηση του νεαρού Έλληνα μεσοεπιθετικού και εκείνος τελείωσε ιδανικά τη φάση για το 1-3.

Ο Αλέξανδρος Κατσικογιάννης δεν είχε κάποια λάθος απόφαση κι έκανε μία καλή διαιτησία.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Μλάντεν, Χουάνπι, Χατζηθεοδωρίδης (Ντουάρτε 68′), Τορεχόν, Σενγκέλια (Ντίας 68′), Τσιγγάρας (Πέρες 82΄), Ζοάο Πέδρο (Λομόνακο 82΄), Μαλής, Στάγιτς, Λιάβας (Μαυρίας 81′).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Kοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες (Ότο 71΄), Μάρκος Αντόνιο (Οζντόεφ 63′), Μεϊτέ, Ντεσπόντοφ (Σβαμπ 81′), Κωνσταντέλιας, Μουργκ (Αντρίγια 63′), Τζίμας (Σαμάτα 46′).