Όρθιος στα Γιάννινα με Μπάκιτς ο ΟΦΗ 2-2

Ο Μαυροβούνιος πέτυχε δυο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και χάρισε τον πόντο στην ομάδα του Δέλλα

Όρθιος στα Γιάννινα έμεινε ο ΟΦΗ! Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα, παρότι στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκε να χάνει από τον ΠΑΣ 2-0 στο εικοσάλεπτο, έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο και με τέρματα του Μπάκιτς, ισοφάρισε 2-2 φεύγοντας με πολύτιμη ισοπαλία από τους Ζωσιμάδες.

Ο Ροσέρο και ο Κόντε πέτυχαν τα γκολ των γηπεδούχων, που στο δεύτερο ημίχρονο έδωσαν χώρο στους Κρητικούς και το πλήρωσαν χάνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη της παραμονής. Κομβικές οι κινήσεις του Τραϊανού Δέλλα από τον πάγκο, με τον ΟΦΗ να μένει αήττητος στα δυο παιχνίδια του Έλληνα τεχνικού στον πάγκο του.

Δύσκολη αποστολή για τον ΠΑΣ στην επόμενη αγωνιστική καθώς ταξιδεύει στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ, στον Βόλο θα δοκιμαστεί ο ΟΦΗ.

Πολύ καλός ο ρυθμός του ματς από την αρχή στους Ζωσιμάδες, με τον ΟΦΗ να επισκέπτεται για πρώτη φορά τα καρέ του ΠΑΣ στο 2′. Μετά από άριστη μετάβαση από την άμυνα ο Τοράλ πήρε την μπάλα και βρήκε κάθετα στην περιοχή τον Ισέκα, ο οποίος σούταρε, αλλά ο Κιάκος έβαλε σωτήρια προβολή αποσοβώντας το μοιραίο για την εστία της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, όμως στο 7′ οι Κρητικοί έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς. Ο Τοράλ, απασχόλησε από τα αριστερά, Σόρια και Ροσέρο και αφού απέφυγε τον πρώτο βρήκε με εξαιρετική κάθετη «ξυραφιά» στην περιοχή τον Μπάκου, αυτός βγήκε στο τετ-α-τετ με τον Σούλη, αλλά το πλασέ του ήταν πολύ κακό και έφυγε άουτ.

Έπειτα από δυο λεπτά, ο ΠΑΣ, κόντρα στη ροή του ματς, ευτύχισε να προηγηθεί. Ήταν μια υπέροχη ενέργεια του Τούτου από τα αριστερά, με τον Άγγλο να περνά δυο ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ και να τροφοδοτεί κάθετα τον Ριένστρα, ο Ισπανός γύρισε παράλληλα στο σημείο του πέναλτι, εκεί που με πλασέ ο Ροσέρο άνοιξε το σκορ! Οι Ηπειρώτες μάλιστα, δυο λεπτά αργότερα έφτασαν κοντά και σε δεύτερο γκολ με τον Τούτου να σουτάρει, άουτ.

Πριν καν συμπληρωθούν 20 λεπτά στο ματς, ο ΠΑΣ Γιάννινα έβαλε θεμέλια για πολύ μεγάλη νίκη. Από το κόρνερ που εκτελέστηκε, η μπάλα απομακρύνθηκε από την άμυνα των φιλοξενούμενων, έφτασε έξω δεξιά στον Ροσέρο που με σέντρα στην περιοχή «σημάδεψε» το κεφάλι του Κόντε, με τον έμπειρο στράικερ να μη λαθεύει διαμορφώνοντας το 2-0.

Παρά το σκορ ο ρυθμός του ματς ήταν εξαιρετικός με τον ΟΦΗ να μην παρατά την τύχη του δίνοντας χώρους στον ΠΑΣ, ο οποίος ήταν άρτια οργανωμένος στην άμυνα του.

Στη μοναδική ευκαιρία της ομάδας του Δέλλα στο πρώτο μέρος, ο Θοράρισον, πήρε την μπάλα από τα αριστερά, γέμισε στην περιοχή και ο Ισέκα χωρίς να το σκεφτεί και με «πλάτη» στην εστία, αναγκάζοντας σε σπουδαία επέμβαση τον Σούλη στο 39′.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στο πρώτο μέρος με τον ΠΑΣ Γιάννινα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 2-0.

Βλέποντας την ομάδα του να μην έχει καθαρό μυαλό και ιδέες, ο Τραϊανός Δέλλας έκανε δυο αλλαγές στο ημίχρονο περνώντας στο ματς Λουκάο και Φελίπε αντί των Ριέρα και Μαρινάκη. Ωστόσο από το πουθενά ο ΟΦΗ μπήκε ξανά στο ματς! Ήταν το 69ο λεπτό, όταν μετά από βαθιά μπαλιά, η μπάλα έφτασε έξω από την περιοχή του ΠΑΣ, ο Φελίπε έκανε κοντρόλ-ασίστ, την έστρωσε στον Μπάκιτς που με ευθύβολο συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σούλη μειώνοντας σε 2-1!

Οι φιλοξενούμενοι με τις κατάλληλες κινήσεις του Τραϊανού Δέλλα από τον πάγκο, αλλά και εκμεταλλευόμενοι την οπισθοχώρηση του ΠΑΣ, «υπνώτισαν» τους παίκτες του Γρηγορίου και στο 83′ ήρθε η φάση που στιγμάτισε το ματς. Από γέμισμα στην περιοχή, ο Μπάκιτς πήγε να φέρει την μπάλα πιο κοντά στην εστία με τον Μπάλαν, να απλώνει το χέρι κάνοντας πέναλτι. Ο Μαυροβούνιος ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Πολύ καλή η διαιτησία του Κωνσταντίνου Κατοίκου. Ο ρέφερι, ορθά υπέδειξε το πέναλτι με το οποίο ο ΟΦΗ ισοφάρισε το ματς, αφού ο Μπάλαν, είχε απλωμένο το χέρι του.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου): Σούλης, Κιάκος, Παντελάκης, Μπακαδήμας, Κιάκος, Τζίνο, Λιάσος (87΄ Λεό), Ριένστρα (78΄Καραχάλιος), Ροσέρο (87΄Ντεμίρ), Τούτου (92΄Ροζάλες), Κόντε (78΄Μπάλαν).

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Μπάουμαν, Μαρινάκης (46΄Λουκάο), Βούρος, Λαμπρόπουλος, Τοράρινσον, Μπάκιτς, Γκαγιέγος (63΄Μεγιάδο), Μπάκου, Ριέρα (46΄Φελίπε), Τοράλ (69΄Νέιρα), Ισέκα (63΄Μοσκέρα).