Ο ΠΑΟΚ τη νίκη 3-2 στο ντέρμπι ο Άρης τις φωνές για Αγκάγεφ

Ο ρέφερι έκλεισε τα μάτια σε ανατροπή του Ματέο Γκαρσία στο 30΄ που θα οδηγούσε και σε αποβολή του Κουλιεράκη

Ο «λαβωμένος» ΠΑΟΚ έψαχνε μία νίκη… βάλσαμο απέναντι στον Άρη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και τα κατάφερε φθάνοντας στο 3-2. Ο δικέφαλος είχε το βαθμολογικό κίνητρο καθώς κυνηγά την τρίτη θέση απ’ τον Ολυμπιακό και συνεχίζει να μάχεται γι’ αυτήν.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και επιβραβεύθηκαν στο α΄ημίχρονο με το γκολ του Αμπουμπακάρ Καμαρά (45′) καθώς φάνηκαν πιο αποτελεσματικοί ανασταλτικά και με υπομονή επιθετικά, κυκλοφορώντας σωστά τη μπάλα, αναζητώντας την καλύτερη επιλογή.

Τα πάνω κάτω ήρθαν στο δεύτερο 45λεπτο, σε μία κατάθεση ψυχής από τον ΠΑΟΚ που έκανε την ανατροπή και δεν πτοήθηκε ούτε μετά την ισοφάριση του Άρη με τη γκολάρα του Νταρίντα για το 2-2! Μόνο που ο Αντρίγια δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του λέξη, δίνοντας ένα πολύτιμο τρίποντο στους ασπρόμαυρους στο 78΄ και μία βαθμολογική «ανάσα» μετά από μέρες.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο, με τον Άρη να ψάχνεται κυρίως στις αντεπιθέσεις. Οι παίκτες του «δικεφάλου» προσπαθούσαν να βρουν ένα γρήγορο γκολ, αλλά δεν είχαν ουσία στο παιχνίδι τους παρότι πίεζαν αρκετά. Στο 30’ δεν καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ του Άρη, όταν ο Ματέο Γκαρσία ήταν σε θέση τετ-α-τετ, τον τράβηξε ο Κουλιεράκης αλλά ο διαιτητής έδειξε παίζετε… Ούτε το VAR δεν έκανε παρέμβαση, αν και η παράβαση ήταν ξεκάθαρη.

Στην συνέχεια ο Άρης άρχιζε να ανεβάζει ρυθμό προσπαθώντας να βρει χώρους, με τον Κοτάρσκι να κάνει σωτήριες επεμβάσεις και να κρατάει το μηδέν στην εστία του.

Ωστόσο στο 45’ ο Κουλιεράκης έκανε ένα τραγικό λάθος και ο Καμαρά με πολύ δυνατό τελείωμα μέσα από την περιοχή εκτέλεσε τον Κοτάρσκι, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό «Γ» της εστίας για το 0-1 του ημιχρόνου.

Με φόρα μπήκε ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος του ματς, έχοντας μια μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 52’. Ο Ντάντας από θέση τετ-α-τετ δεν μπόρεσε να σκοράρει, με τον Κουέστα να βγάζει σε κόρνερ. Ο Δικέφαλος συνέχιζε να απειλεί και να έχει την υπεροχή βρίσκοντας τελικά το γκολ στο 56ο λεπτό. Ο Ζίβκοβιτς έκανε τη σέντρα, η άμυνα του Άρη μπερδεύτηκε, κανείς αμυντικός δεν έδιωξε και ο Τάισον με λόμπα μέσα από την περιοχή σκόραρε για το 1-1!

Ο ΠΑΟΚ στο 60’ κέρδισε πέναλτι αφού ο Πίρσμαν ανέτρεψε τον Ντάντας με τον ρέφερι σωστά να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Σβαμπ στο 62’ εκτέλεσε εύστοχα από τα 11 βήματα κάνοντας το 2-1 για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου. Από εκεί και έπειτα το ματς είχε πάρει… φωτιά, με τη μια φάση να διαδέχεται την άλλη και από τις δυο ομάδες και φυσικά δεν έλειψαν τα νεύρα μεταξύ των παικτών.

Ο Ρουμάνος τεχνικός είδε στο 68’ να χάνει τον Τάισον ο οποίος ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις και έφυγε από το γήπεδο κλαίγοντας. Ο Άρης δεν τα παράτησε στιγμή και στο 70’ έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 2-2! Ο Νταρίντα με οβίδα από τα 25 μέτρα δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Κοτάρσκι και πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ για τους «κίτρινους».

Την τελευταία λέξη όμως στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης την είπε όμως ο ΠΑΟΚ, με τον Ζίβκοβιτς να πετυχαίνει ένα φανταστικό γκολ για το 3-2! Στο 78ο λεπτό ο Σέρβος από τα 30 μέτρα έκανε το σουτ, με τον Κουέστα να μην μπορεί να αντιδράσει, με την μπάλα ωστόσο να έχει βρει και λίγο στον Πίρσμαν καταλήγοντας στο παραθυράκι του!

Τα νεύρα… επανήλθαν στις καθυστερήσεις, αυτή την φορά ανάμεσα σε Ντάντας και Καμαρά, με τον Μαυριτανό να αντικρίζει δεύτερη κίτρινη και να αποβάλλεται από το παιχνίδι.

O Αλιγιάρ Αγκάγεφ είχε δύσκολο παιχνίδι να διαχειριστεί. Πήρε λάθος απόφαση που δεν έδωσε πέναλτι υπέρ του Άρη, σε μια φάση που θα έφερνε και την αποβολή του Κουλιεράκη. Το πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ δίνεται σωστά σε ανατροπή του Ντάντας.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ράφα Σοάρες, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Σάστρε (79’ Βιεϊρίνια), Σβαμπ (87’ Φ.Σοάρες), Ντάντας, Τάισον (67’ Καντουρί), Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς, Τόμας (79’ Ολιβέιρα)
Άρης (Απόστολος Τερζής): Κουέστα, Μαζικού, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Εμπακατά, Ετέμπο (84’ Ρουπ), Πάλμα (67’ Ιτούρμπε), Νταμπό, Νταρίντα, Γκαρσία (67’ Καμάτσο), Καμαρά