Oι ομάδες που συνεχίζουν στο Champions League και στο Europa League

Συμπληρώθηκε το παζλ της ποδοσφαιρικής Ευρώπης.

Σαράντα οκτώ ομάδες, ανάμεσά τους και ο Ολυμπιακός, θα εξακολουθήσουν την διαδρομη τους και τη νέα χρονιά στις δύο διοργανώσεις, Champions και Europa League..

Την Δευτέρα είναι προγραμματισμένες οι δυο κληρώσεις, στο UCL στις 13:00.

Δεν μπορούν να κληρωθούν μεταξύ τους ομάδες που βρέθηκαν στον ίδιο όμιλο, ενώ οι πρώτες των οκτώ γκρουπ, θα δώσουν το πρώτο τους ματς εκτός έδρας.
Στο Europa League οι επικεφαλής θα παίξουν το δεύτερο ματς στην έδρα τους, ενώ στην κλήρωση επίσης δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν ομάδα από τον ίδιο όμιλο η την ίδια ομοσπονδία.

Οι 16 που προκρίθηκαν από τους ομίλους του Champions League:
Ρεάλ Μαδρίτης, Ρόμα, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Μάντσεστερ Σίτι, Γιουβέντους, Μπαρτσελόνα, Μπάγερν, Αγιαξ, Ατλέτικο Μαδρίτης, Πόρτο, Σάλκε, Ντόρτμουντ, Λίβερπουλ, Παρί Σεν Ζερμέν,  Τότεναμ, και Λιόν.

Οι 8 επικεφαλής της κλήρωσης:Μπαρτσελόνα, Μπάγερν, Ντόρτμουντ, Γιουβέντους, Μάντσεστερ Σίτι, Παρί Σεν Ζερμέν, Πόρτο και Ρεάλ Μαδρίτης

Οι 24 που προκρίθηκαν από τους ομίλους του Europa League:
Μπάγερ Λεβερκούζεν, Ζυρίχη, Ντιναμό Ζάγκρεμπ, Άρσεναλ, Αϊντραχτ Φρανκφούρτης, Λάτσιο, Τσέλσι, Ντιναμό Κιέβου, Φενερμπαχτέ, Μπέτις, Σαλτσμπουργκ, Σπόρτινγκ Λισαβόνας, Ζενίτ,Γκενκ, Σεβίλη, Βιγιαρεάλ ,ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, Σέλτικ, Κράσνονταρ, Μάλμε, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,Ραπίντ Βιένης, Ρεν,Σλάβια Πράγας

Οι 8 τρίτες που μετακόμισαν από το Champions League στους «32» του Europa League:
Μπενφίκα, Μπριζ, Γαλατασαράι, Ίντερ, Νάπολι, Βαλένθια, Βικτόρια Πλζεν και Σαχτάρ Ντόνετσκ

Οι 16 επικεφαλής της κλήρωσης, αντίπαλοι του Ολυμπιακού: Αρσεναλ, Μπενφίκα, Μπέτις, Τσέλσι, Ντιναμό Ζάγκρεμπ, Ντιναμό Κιέβου, Αϊντραχτ Φρανκφούρτης,Γκενκ, Ιντερ, Μπάγερ Λεβερκούζεν,Νάπολι, Σάλτσμπουργκ, Σεβίλη, Βαλένθια, Βιγιαρεάλ, Ζενίτ

Οι ημερομηνίες των κληρώσεων και των αγώνων σε Champions League και Europa League:
Champions League
=================
Οι κληρώσεις:
==============

17.12- φάση των «16»

15.03- προημιτελική φάση

19.04- ημιτελική φάση

 

Οι αγώνες:
==========
12/13/19/20.02.2019 και 5/6/12/13.03.2019- Φάση των «16»
9/10.04 και 16/17.04-                      Προημιτελικά
30 .04/1.05 και 7/8.05-                    Ημιτελικά
1.06.2019: Τελικός –                       Wanda Metropolitano, Μαδρίτη

Europa League
=============
Οι κληρώσεις:
==============
17.12-  φάση των «16»
15.03-  προημιτελική φάση
19.04:  ημιτελική φάση

Οι αγώνες:
===========
14 και 21.02.2019-        φάση των «32»
7.03 και 14.03-           φάση των «16»
11.04 και 18.04-          προημιτελικά
2.05 και 9.05-            ημιτελικά
29.05-Τελικός-            Olympic Stadium, Μπακού

 

 

Διαβάστε επίσης