‘Ορθιος ο Παναιτωλικός 2-2 στην Καισαριανή με την Κηφισιά

Οι Αγρινιώτες είχαν απαντήσεις στα γκολ του Οζέγκοβιτς

Ο Παναιτωλικός στάθηκε όρθιος στην Καισαριανή 2-2 απέναντι στην Κηφισιά, κι έκανε πολύτιμο βήμα σωτηρίας, πριν τον ημιτελικό κυπέλλου με τον Άρη.

Δύο φορές προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι με τον καυτό Οζέγκοβιτς, ισάριθμες απαντήσεις βρήκαν οι Αγρινιώτες, που πήραν τον βαθμό χάρη στα τέρματα των Ζοάο Πέδρο και Μλάντεν.

Οι νεοφώτιστοι παρέμειναν στη 13η θέση της βαθμολογίας της Super League, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται στο +1, μαζί με τον Βόλο.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς αλλά μετά το άστοχο σουτ του Χουάνπι (2′) είδαν τους παίκτες της Κηφισιάς να εξισορροπούν την κατάσταση. Ένα επικίνδυνο γύρισμα του Μπιφουμά στο 6′ δεν βρήκε συμπαίκτη, ωστόσο στο 20′ ένα σπρώξιμο του Οικονόμου στον Οζέγκοβιτς έφερε πέναλτι για τους γηπεδούχους.

Ο Σέρβος ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του στο 23ο λεπτό.

Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να ανεβάσει τις γραμμές του και να ψάξει την ισοφάριση, ωστόσο αντιμετώπιζε πρόβλημα στην τελική πάσα. Οι παίκτες του Μπράτσου ήταν αυτοί που δημιούργησαν τις καλύτερες ευκαιρίες μέχρι την ανάπαυλα, με τον Μενέντες να πλασάρει λίγο άουτ στο 42′ και τον Μπιφουμά να βλέπει σε δύο περιπτώσεις στις καθυστερήσεις τον Τσάβες να σταματά το σουτ του.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν την ισοφάριση και να απειλούν με τους Λομόνακο και Ντουάρτε, που δεν μπόρεσαν να επωφεληθούν από τις κόντρες στο 49′.

Ο Ζοάο Πέδρο όμως ήταν πολύ πιο αποτελεσματικός πέντε λεπτά αργότερα, όταν πήρε το… ριμπάουντ σε επέμβαση Αναγνωστόπουλου μετά από σουτ του Λομόνακο και έκανε το 1-1!

Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ωστόσο, η Κηφισιά ανέκτησε το προβάδισμα, με τον Οζέγκοβιτς να πιάνει στον ύπνο την αντίπαλη άμυνα και να σκοράρει στο 56′ για το 2-1!

Ο Αναγνωστόπουλος δεν κατάφερε να κρατήσει το σκορ, όταν μετά από κόρνερ, ο Μλάντεν στο 77ο λεπτό έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2!

Ακολούθησε θρίλερ, με τον Κλωναρίδη να μην μπορεί να νικήσει με συρτό σουτ του Τσάβες στο 79′ και τον Καρέλη να βλέπει την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ μετά την κεφαλιά του στο 84′.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Τσάβες έδειξε εξαιρετικά αντανακλαστικά, όταν αποσόβησε το αυτογκόλ του Ζοάο Πέδρο μετά από εκτέλεση φάουλ, ενώ η τελευταία φάση του αγώνα ανήκε στον Τετέι, που δεν μπόρεσε να κάνει από κοντά την προβολή μετά την εκτέλεση φάουλ του Μιλίτσεβιτς στις καθυστερήσεις.

Πολλή δουλειά για τον Γκορτσίλα, που επιβεβαίωσε μέσω VAR το πέναλτι για το 1-0 της Κηφισιάς -εν μέσω έντονων διαμαρτυριών από τους φιλοξενούμενους, που ζήτησαν την εσχάτη των ποινών λίγο αργότερα για μαρκάρισμα στον Ζοάο Πέδρο. Ο ρέφερι είχε επίσης διένεξη με τον Μάκη Μπελεβώνη στο ημίχρονο.

Κηφισιά (Κ. Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς, Βαφέας, Τεϊσέιρα, Μιλίτσεβιτς, Τσανάτζια (52′ Γιόβαντσιτς), Σολόα, Κρισιούμα, Μενέντες (81′ Τετέι), Μπιφουμά (68′ Κλωναρίδης), Οζέγκοβιτς

Παναιτωλικός (Γ. Πετράκης): Τσάβες, Οικονόμου, Μλάντεν, Στάγιτς (77′ Καρέλης), Λιάβας (64′ Μαυρίας), Τορεχόν, Τσιγγάρας (72′ Πέρες), Φρ. Ντουάρτε (72′ Χατζηθεοδωρίδης), Χουάνπι, Ζοάο Πέδρο, Λομόνακο (64΄Σενγκέλια)