Με δυο γκολ του Ουάρντα ο Πανσερραϊκός 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης

Με 10 παίκτες από το 68΄ οι Αρκάδες

Ο Αμρ Ουάρντα πέτυχε δυο γκολ και ο Πανσερραϊκός ξεπέρασε το εμπόδιο του Αστέρα Τρίπολης 2-1 ξεφεύγοντας αρκετούς βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη. Οι Αρκάδες έπαιζαν από το 68’ με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Γιαμπλόνσκι.

Στους 27 βαθμούς και στο +8 από τη ζώνη του υποβιβασμού οι Σερραίοι που πρέπει πλέον να νιώθουν ασφαλείς, ενώ οι Τριπολιτσιώτες έχουν σωθεί επί της ουσίας και πρέπει να βρουν το κίνητρο για τα playouts!

Στους 31 πόντους έμεινε η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς, η οποία παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές και μπαίνει ως 7η στην έξτρα διαδικασία.

Καλύτερος ήταν ο Πανσερραϊκός στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας περισσότερες ευκαιρίες. Ο Αστέρας από την άλλη φαινόταν… απογοητευμένος από το γεγονός πως έμεινε εκτός εξάδας.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 13ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Πεταυράκης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ! Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία δεν σταμάτησε εκεί και συνέχιζε να απειλεί, ενώ στο 20ο λεπτό έφτασε μια ανάσα πριν το γκολ. Ο Πηλέας πήρε μια κοντινή κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Δυο λεπτά αργότερα απείλησε ο Αστέρας για πρώτη φορά στο παιχνίδι, όταν ο Ζουγλής έκανε μια φοβερή μπαλιά στον Μάντζη, ο Έλληνας φορ έφυγε μόνος του, έκανε ένα σκαφτό πλασέ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Χόβαν!

Ο άτυχος του πρώτου ημιχρόνου ήταν ο Νίκος Παπαδόπουλος, ο οποίος στην αρχή του αγώνα πάτησε άσχημα σε μια φάση και στο 29’ βγήκε από το παιχνίδι γιατί δεν μπορούσε να συνεχίσει, στην πρώτη του εμφάνιση μετά από δυο μήνες. Στο 45+2’ ο Πανσερραϊκός κέρδισε πέναλτι μετά από σπρώξιμο του Λύρατζη στον Ουάρντα, με τον Αιγύπτιο να πέφτει εύκολα, αλλά ο ρέφερι έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα. Δυο λεπτά αργότερα, ο Ουάρντα εκτέλεσε εύστοχα από τα 11 βήματα, με τον Αστέρα ωστόσο να ισοφαρίζει στο 45+6’, όταν μετά από απίστευτη μπαλιά του Ζουγλή, ο Καλτσάς με τρομερό μονοκόμματο πλασέ έγραψε το 1-1.

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκε ο Πανσερραϊκός στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας μια μεγάλη ευκαιρία στο 58ο λεπτό. Ο Άλεξιτς έφυγε τετ-α-τετ και πήγε να κρεμάσει τον Τσιφτσή, αλλά ο Έλληνας κίπερ πρόλαβε, βγήκε και μπλόκαρε. Οι δυο προπονητές στη συνέχεια έκαναν αλλαγές, με αποτέλεσμα ο ρυθμός να πέσει για ένα μικρό χρονικό διάστημα.

Ο Γιαμπλόνσκι που είχε κίτρινη από το πρώτο ημίχρονο, στο 68’ πήγε με τις τάπες στον Ουάρντα και αντίκρισε την δεύτερη με αποτέλεσμα να αφήσει τον Αστέρα με 10 παίκτες. Το έργο των Αρκάδων έγινε ακόμα πιο δύσκολο, όταν στο 78’ ο Πανσερραϊκός πήρε εκ νέου προβάδισμα για το 2-1. Μετά από ωραία σέντρα του Τομάς, ο Ουάρντα με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Τσιφτσή, o οποίος έκανε κάκιστη εκτίμηση.

Τα λεπτά περνούσαν, οι Αρκάδες είχαν κάποιες ευκαιρίες για γκολ, ωστόσο δεν τις εκμεταλλεύτηκαν, με τον Πανσερραϊκό να κρατάει τη σπουδαία νίκη που τον έκανε να ανασάνει βαθμολογικά.

Ο Ευαγγέλου δίνει το πέναλτι στον Πανσερραϊκό για σπρώξιμο του Λύρατζη στον Ουάρντα, αλλά η επαφή είναι πολύ light. Η αποβολή του Γιαμπλόνσκι είναι σωστή.

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν – Ντανκερλούι, Μπέργκστρεμ, Διαμαντής, Πεταυράκης (74΄ Μπετανκόρ) – Ουεντραόγκο, Στάικος- Μούργος (64΄ Τομάς), Ουάρντα, Πηλέας (88΄ Γούλερι) – Άλεξιτς (88΄Γκοτζαμανίδης).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος (28΄ Τσιφτσής) – Λύρατζης, Χριστόπουλος, Πίτσου, Άλβαρες – Γιαμπλόνσκι, Σουρλής – Καλτσάς, Ζουγλής (66΄ Μιριτέλο), Σίτο (66΄ Μπαρτόλο) – Μάντζης (66΄ Παλάσιος).