Πέταγε ο ΟΦΗ στο ντεμπούτο του Δέλλα 4-0 τον Πανσερραϊκό

Αποσπάστηκαν από την επικίνδυνη ζώνη οι Κρητικοί

Ο Τραϊανός Δέλλας στο ντεμπούτο του με τον ΟΦΗ, οδήγησε τους Κρητικούς σε σαρωτική νίκη 4-0 επί του Πανσερραϊκού στο «Θ. Βαρδινογιάννης». Ο Όμιλος πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα και απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη της Super League!

Οι Κρητικοί καθάρισαν το ματς με ένα εκρηκτικό δεκάλεπτο μεταξύ 23’ και 33’, με τον Ισέκα να βρίσκει δίχτυα δύο φορές, ενώ ο Μπάκου ολοκλήρωσε τον αγώνα με ένα γκολ και δύο ασίστ.

Στο +7 πλέον από την τελευταία δυάδα της βαθμολογίας ο ΟΦΗ, που ισοβαθμεί με τους ηττημένους αλλά και τον Ατρόμητο.

Στο πρώτο 20λεπτο ο ΟΦΗ δεν… μπήκε στο γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα επιχείρησαν να φθάσουν στο γκολ στο 21’, όταν μία κεφαλιά του Διαμαντή από τα αριστερά πέρασε παράλληλα με την εστία,

Η συνέχεια ωστόσο ήταν… ανατρεπτική της μέχρι τότε εικόνας. Στο 23΄ Ισέκα και Μπάκου έπαιξαν το 1-2 από τα δεξιά, με τον Βέλγο να νικά τον Χοβάν στο τετ α τετ, ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους στην πρώτη τους καλή στιγμή!

Η εξέλιξη αυτή ανέβασε ψυχολογικά τους παίκτες του Δέλλα, που στο 29’ κατόρθωσαν να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ. Σκόρερ αυτή τη φορά ο Λαμπρόπουλος, που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά μετά από κεφαλιά προς τα πίσω του Μορέιρα σε κόρνερ. Στο 33’ ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο-φωτιά για τον ΟΦΗ, με Τοράλ-Μπάκου να συνδυάζονται άψογα και τον δεύτερο να γυρίζει στον Ισέκα, που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας για το 3-0!

Ένα άστοχο σουτ του Τοράλ στο 41’ αποτέλεσε την τελευταία καλή φάση στο πρώτο μέρος, το οποίο είχε βαφτεί… ασπρόμαυρο. Ο Γκαρσία έκανε τέσσερις αλλαγές στην ανάπαυλα και ώθησε την ομάδα του να μπει πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο.

Η πρωτοβουλία των κινήσεων ήρθε, όχι όμως και το γκολ, με το φάουλ του Ουάρντα να περνά άουτ (50’), ενώ Τομάς (56’) και Άλεξιτς (59’) ήταν άστοχοι. Στο δε 64’ ο Μπάουμαν σταμάτησε το μακρινό σουτ του Στάικου.

Τελικά το γκολ ήρθε από πλευράς Κρητικών, που πρώτα… προειδοποίησαν με την άστοχη προσπάθεια του Φελίπε (74’) και στη συνέχεια έφτασαν στο 4-0 με εξαιρετικό τελείωμα του Μπάκου στο 79ο λεπτό, που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα – καθώς η μακρινή προσπάθειά του στις καθυστερήσεις, δεν ανησύχησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όπως και εκείνη του Γούλερι.

Καλός ο διαιτητής Ματσούκας.

ΟΦΗ (Τ. Δέλλας): Μπάουμαν, Λάρσον (46’ Μαρινάκης), Βούρος, Λαμπρόπουλος, Θοράρινσον, Γκαγέγκος (81’ Γκλάζερ), Μπάκιτς, Τοράλ (61’ Τοράλ), Ριέρα (72’ Αποστολάκης), Μπάκου, Ισέκα (72’ Φελίπε)

Πανσερραϊκός (Π. Γκαρσία): Χοβάν, Θυμιάνης, Διαμαντής (46’ Ντάνκερλουι), Μπέργκστρεμ, Δεληγιαννίδης, Μορέιρα (46’ Οικονόμου), Ουεντραόγκο (46’ Στάικος), Μούργος (46’ Χατζηστραβός), Ουάρντα, Τομάς (66’ Γούλερι), Άλεξιτς