Παναθηναϊκός από… ατσάλι 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης

Οι πράσινοι έχασαν Βέρμπιτς και Σπόραρ αλλά πέτυχαν δυο γκολ στο β΄ μέρος και παρέμειναν πρώτοι

Ατσάλινος ο Παναθηναϊκός δεν πτοήθηκε από τις ατυχίες που τον… βρήκαν και σήμερα, κι επικράτησε με 2-0 του Αστέρα Τρίπολης στο «Απόστολος Νικολαΐδης», στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των «πράσινων», που «έχασαν» μέσα στο ματς τους Βέρμπιτς και Σπόραρ με τραυματισμούς, ήταν ο Αϊτόρ, καθώς πέτυχε το πρώτο γκολ τους, στο 50’ και σέρβιρε το δεύτερο, στον Γεντβάι στο 74ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Αλάγκμπε, στις καθυστερήσεις.

Ο Παναθηναϊκός παρέμεινε πρώτος μαζί με τον ΠΑΟΚ, ανεβαίνοντας στους 44 βαθμούς και την επόμενη Κυριακή (28/01) πάει στην Τούμπα για το μεταξύ τους ντέρμπι κορυφής. Παράλληλα, ο Αστέρας διατηρήθηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας, με 26 πόντους, ενώ την ίδια ημέρα υποδέχεται τον Ατρόμητο.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα με υπομονή, για να βρει ανοιχτούς διαδρόμους και να απειλήσει, αλλά δεν τα κατάφερε.

Ο Αστέρας έκλεισε καλά τους χώρους και φρόντιζε να διατηρήσει χαμηλά τον ρυθμό.

Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 10ο λεπτό, όταν ο Σπόραρ βρήκε λίγο χώρο και έκανε το σουτ στο όριο της μεγάλης περιοχής, για να αποκρούσει με τα ακροδάχτυλα ο Γραμματικάκης.

Το μοτίβο παρέμεινε ίδιο, με τους Αρκάδες να αμύνονται σωστά και οργανωμένα, έχοντας και μια… υποψία ευκαιρίας από την ασυνεννοησία Λοντίγκιν-Γεντβάι στο 14’, την οποία σπατάλησε ο Σουρλής.

Στο 16ο λεπτό ο Κώτσιρας αμαρκάριστος από το σημείο του πέναλτι σούταρε ψηλά και άστοχα!

Ο τραυματισμός του Βέρμπιτς έφερε και την αναγκαστική αλλαγή του με τον Αϊτόρ στο 27’ και την μετάθεση του Μαντσίνι στο δεξί άκρο της επίθεσης της ομάδας του.

Ένα λεπτό μετά, δε, καταγράφηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία του Αστέρα όταν από γέμισμα του Χουχούμη στο δεύτερο δοκάρι, ο Καλτσάς σούταρε στην κίνηση όμως, ο Λοντίγκιν, με εντυπωσιακή επέμβαση με το πόδι, απέκρουσε σε κόρνερ!

Μετά το ημίωρο, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να γίνει παραγωγικός κυρίως από την αριστερή πλευρά. Μπαίνοντας, δε, στην… τελική ευθεία του ημιχρόνου, αύξησε και την πίεση, πήρε μπάλα, αλλά οι ενέργειες των Μαντσίνι, Μπερνάρ και Αϊτόρ έμειναν ημιτελείς.

Μια αδύναμη κεφαλιά του Βαγιαννίδη μέσα από τη μικρή περιοχή θα μπορούσε να είχε καλύτερη κατάληξη για τους γηπεδούχους, ενώ από φάουλ που κέρδισε ο ίδιος, ο Μπερνάρ αστόχησε για λίγο, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν να πετύχουν το γρήγορο γκολ που ήθελαν, στο 50’. Από ωραία ενέργεια του Μπερνάρ και ακόμα καλύτερη σέντρα του Μαντσίνι από δεξιά, ο Αϊτόρ από δύσκολη γωνία, στο δεύτερο δοκάρι, πέτυχε το 1-0!

Η ατυχία χτύπησε ξανά την πόρτα του Παναθηναϊκού, ο οποίος είδε και τον Σπόραρ να αποχωρεί τραυματίας στο 61ο λεπτό, με αποτέλεσμα να πάει αναγκαστικά στην κορυφή της επίθεσης ο… Μπερνάρ, έχοντας τους Μαντσίνι και Αϊτόρ στα πλευρά του.

Ακόμα και έτσι πάντως, όχι μόνο δεν κινδύνεψε στην συνέχεια, αλλά ήταν και πάλι οι «πράσινοι» εκείνοι που βρήκαν τον τρόπο να πετύχουν και δεύτερο τέρμα. Από σέντρα του Αϊτόρ από αριστερά, ο Γεντβάι πήρε την κεφαλιά έξω από την αντίπαλη μικρή περιοχή και έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Γραμματικάκη, για το 2-0, στο 74ο λεπτό!

Με τον Τερίμ να κάνει προς το τέλος και… τριπλή αλλαγή, θέλοντας να δώσει κάποια λεπτά ξεκούρασης από την μια σε Μπερνάρ-Βαγιαννίδη, αφετέρου να «ενεργοποιήσει» ακόμα περισσότερο τους Ακαϊντίν και Λημνιό και το ήδη διαμορφωθέν αποτέλεσμα να μην αλλάζει έως το τελικό σφύριγμα του Παπαπέτρου.

Η απόδοση του διαιτητή Παπαπέτρου ήταν πολύ καλή.

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης (86′ Ακαϊντίν), Αράο, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Ρούμπεν (86′ Ζέκα), Κώτσιρας, Μπερνάρ (86′ Λημνιός), Μαντσίνι, Σπόραρ (61′ Τσοκάι), Βέρμπιτς (27′ Αϊτόρ).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς) : Γραμματικάκης, Γκαρθία, Χριστόπουλος, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης (86′ Άλβαρες), Μουνάφο (72′ Γιαμπλόνσκι), Αλάγκμπε, Καλτσάς (72′ Μπαρτόλο), Σουρλής (58′ Ζουγλής), Σίτο (46′ Κρέσπι), Μάντζης.