Συντριβή της Τράμπζονσπορ από τη Γαλατά 5-1 στο αντίο του Μπακασέτα

Ο διεθνής μεσοεπιθετικός αποχαιρέτησε την ομάδα της Τραπεζούντας

Με …συντριβή έληξε η θητεία του Τάσου Μπακασέτα στην Τράμπζονσπορ, πριν ο διεθνής μεσοεπιθετικός έρθει στην Ελλάδα για να ολοκληρώσει τη μεταγραφή του στον Παναθηναϊκό.

Η ομάδα της Τραπεζούντας διασύρθηκε με σκορ 5-1 στην έδρα της από την πρωταθλήτρια Γαλατάσαραϊ, μένοντας 17 βαθμούς πίσω από την αντίπαλό της αλλά και τη Φενέρμπαχτσε, οι οποίες ισοβαθμούν πλέον στην κορυφή με 54 βαθμούς έκαστη.

Από πολύ νωρίς, η «τσιμ μπομ» πήρε προβάδισμα χάρη στον Βιλφρίντ Ζαχά, που συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις και ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Το πρώτο ημίχρονο άφησε υποσχέσεις για ένα ανταγωνιστικό ματς, ωστόσο η κατάσταση άλλαξε ραγδαία στο δεύτερο, που αποτέλεσε… πάρτι των φιλοξενούμενων.

Στο 61′, ο Ζαχά έβαλε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 0-2 της Γαλατά, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Κάαν Αϊχάν πήρε την ασίστ του Ιβοριανού και έγραψε το 0-3, βάζοντας τέλος στο ματς. Στο 79ο λεπτό, ο Ενίς Ντεστάν μείωσε προσωρινά για την Τράμπζον σε 1-3, ωστόσο ακολούθησαν δύο γκολ του Ακτίρκογλου (80′, 90+6′) που διαμόρφωσαν το τελικό 1-5.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μπακασέτας αγωνίστηκε ως αλλαγή από το 64′ κι έπειτα, ενώ ο Ταξιάρχης Φούντας ήταν βασικός για την Τράμπζονσπορ κι έπαιξε για 84′ λεπτά.