Στο…99΄ η Ρεάλ έφερε τα πάνω κάτω 3-2 την ουραγό Αλμερία

Όργια για να κερδίσει η ομάδα της Μαδρίτης την ουραγό

Η ουραγός Αλμερία προηγήθηκε με 0-2 στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», όμως στην επανάληψη όλα γύρισαν… τούμπα.

Η Αλμερία σόκαρε το «Μπερναμπέου», αφού προηγήθηκε στο 38ο δευτερόλεπτο με τον Ραμαζάνι και έκανε το 0-2 με σουτ του Έντγκαρ Γκονζάλεθ λίγο πριν το ημίχρονο!

Αυτά που έγιναν στην επανάληψη, είναι… ιστορικά. Η Ρεάλ μείωσε με πέναλτι του Μπέλινγχαμ (57’) από χέρι του Καΐκι σε μία φάση που η Αλμερία διαμαρτυρήθηκε έντονα για φάουλ. Λίγο αργότερα (63’) ο Αρίμπας κάνει το 1-3, όμως ο διαιτητής μετά από υπόδειξη του VAR ακυρώνει το γκολ για φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης από τον Λοπί.

Ο προπονητής της Αλμερία είναι ήδη έξαλλος και στο 69ο λεπτό είναι έτοιμος να μπει μέσα, όταν ο Βινίσιους σκοράρει με το μπράτσο, ωστόσο μετά από νέα εξέταση του VAR το γκολ μέτρησε για το 2-2.

Η πίεση έγινε ασφυκτική με τον τερματοφύλακα της Αλμερία να κάνει τρεις μεγάλες αποκρούσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως τα καλύτερα ήρθαν στις καθυστερήσεις.

Ο προωθημένος Καρβαχάλ με πλασέ από πολύ δύσκολη γωνία, έκανε το 3-2 στο 99ο λεπτό, χαρίζοντας μία νίκη που έστειλε την βασίλισσα ξανά στην κορυφή και στο +2 από την Χιρόνα.