Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Πήραν το ντέρμπι στις γυναίκες οι «πράσινες»

Μετά από ένα δραματικό παιχνίδι στη γεμάτη Λεωφόρο, ο Παναθηναϊκός στις λεπτομέρειες κέρδισε τον Ολυμπιακό με 56-55 και παρέμεινε αήττητος στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο ντέρμπι (7-0) και έκλεισε το α’ δεκάλεπτο προηγούμενος με 16-10. Η συνέχεια όμως ανήκε στον Ολυμπιακό που κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς στην β’ περίοδο. Με ένα επιμέρους 23-11, οι «ερυθρόλευκες» έκλεισαν μπροστά το α’ ημίχρονο με 33-27.

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού συνέχισαν με την ίδια ορμή και στην επανάληψη, και ανέβασαν τη διαφορά στους οκτώ (37-29). Ο ΠΑΟ πιέζοντας, μείωσε σε 36-40. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν κολλήσει επιθετικά και ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς στο καλάθι (38-40). Η Χριστινάκη με τρίποντο, έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό (38-43). Στο 30’ οι Πειραιώτισσες ήταν μπροστά με 45-40.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο, κυριάρχησε η νευρικότητα, με άστοχες και τις δύο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε σε 44-46 με τρίποντο της Τσβίτκοβιτς. Και με καλάθι της Τζόουνς, ισοφάρισε 46-46. Μετά από πέντε λεπτά η Μόρισον πέτυχε καλάθι για τον Ολυμπιακό (46-48). Η Τζόουνς με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟ (49-48), αλλά απάντησε η Ουίλιαμς (49-51).

Ακατάλληλο για καρδιακούς το φινάλε. Η Σταμολάμπρου με τρίποντο έκανε το 54-53 στο 39’. Η Νικολοπούλου όμως έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (54-55). Απάντηση από την Τζόουνς για το 56-55. Η Ουίλιαμς πήρε πάνω της την τελευταία επίθεση, αλλά δεν βρήκε στόχο στο τρίποντο που επιχείρησε και ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε τη νίκη με 56-55.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσολάκος, Τζιοπάνος, Κωνσταντινίδου

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-10, 27-33, 40-45, 56-55

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 15/39 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 8/12 βολές, 32 ριμπάουντ ( 7 επιθετικά – 25 αμυντικά), 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 12/39 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 7/10 βολές, 44 ριμπάουντ ( 11 επιθετικά – 33 αμυντικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 14 λάθη