ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 4-0 το 2017, με πριονοκορδέλα Κύζα. Τότε κατάλαβε ο Αλαφούζος τον ρόλο του Ιβάν (video)

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός θα παίξουν απόψε στην Τούμπα, πρώτο ματς του κυπέλλου. Κανονικά, έπρεπε να βάλουν διαιτητή τον Κύζα από τον Δράμα. Τι θα πει ότι ο Δραμινός τα παράτησε. Ένα παιχνίδι είναι. Θα το βγάλει. Να δώσει την πρόκριση από απόψε στην ΠΑΟΚάρα.

Ο γίγαντας Γιώργος Κύζας είχε δύσκολο έργο στην Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ είχε χάσει 2-0 στο πρώτο ματς, μιλάμε για το 2017 και έπρεπε να αναλάβει δράση. Τελικό σκορ, 4-0. Πρόκριση για την «εξυγίανση» του Ιβάν Σαββίδη και του Γιάννη – «εγώ δεν είμαι του τσάμπα» – Δρόσου, προέδρου της διοικούσας επιτροπής της ΕΠΟ.

Τι έκανε ο Κύζας; Πρώτον και κύριον, έπρεπε να είχε αποβάλει τρεις φορές τον Μάτος κι όχι μία. Ναι, ρε, μιλάμε για τον ίδιο Μάτος που χωρίς εξυγίανση, θα έπαιξε το πολύ ένα τέταρτο σε κάθε ματς. Αυτός που αποθεώνεται από το Σαββιδοτεχνείο.

Έχουμε και λέμε:

Στο 14’ του αγώνα το φάουλ που εκτέλεσε εύστοχα ο Πέλκας και άνοιξε το σκορ για τον «δικέφαλο του Βορρά» ήταν ανύπαρκτο, καθώς ο Μολέντο δεν έχει υποπέσει σε παράβαση πάνω στον Πρίγιοβιτς.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός ζήτησε πέναλτι, όταν ο Βαρέλα κλώτσησε εμφανώς από πίσω τον Μπεργκ, ωστόσο ο Κύζας έκλεισε τα μάτια.

Στο 28’ της αναμέτρησης ο Κρέσπο κράτησε τον Κλωναρίδη μέσα στην περιοχή, αλλά ούτε σε αυτή την περίπτωση σφυρίχτηκε παράβαση.

Στο 39’ ο Μάτος έκανε μαρκάρισμα για δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μπεργκ, αλλά ο διαιτητής όχι μόνο του χαρίστηκε, αλλά δεν καταλόγισε καν το φάουλ εκτός φάσης. Το ίδιο έγινε και τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Βραζιλιάνος πήγε με προτεταμένο τον αγκώνα σε εναέρια μονομαχία με τον Χουλτ, αλλά και πάλι έμεινε στο παιχνίδι.

Στο 72’ δε (ένα λεπτό πριν ο ΠΑΟΚ πετύχει το τρίτο γκολ που έφερε την ανατροπή του 2-0 της Λεωφόρου) ο Χουλτ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για ένα μαρκάρισμα που ήταν απλό φάουλ.

Τότε κατάλαβε ο Αλαφούζος πως τον έβαλε αποκάτω ο Ιβάν Σαββίδης. Μέχρι τότε, ήταν φιλαράκια και πηγαίνανε αγκαλιά στο ΟΑΚΑ στον άλλο τελικό του 2014, όπου ο Παναθηναϊκός νίκησε 4-1. Μετά κατάλαβε τι είναι η «εξυγίανση» του Ιβάν.