Πήρε ανάσα ο Βόλος 2-1 στη Λαμία με Γκαρσία και Κόμπα

Οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει με τον Καρλίτος

Ο Βόλος νίκησε 2-1 τη Λαμία στο «Αθ. Διάκος» και πήρε τρεις πολύτιμους πόντους στην μάχη της παραμονής. Η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ έφτασε τους 14 βαθμούς, φτάνοντας πια στο μέσο του βαθμολογικού πίνακα. Η Λαμία του Λεωνίδα Βόκολου, μετά τον εξαιρετικό πρώτο γύρο, έχασε μια σπουδαία ευκαιρία να πατήσει για πρώτη φορά την 6άδα της βαθμολογίας.

Ο Χουάν Μανουέλ Γκαρσία με πολύ ωραία κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 56′, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 71′ με την κοντινή προβολή του Καρλίτος και στο 80′, ο Μαξιμιλιάνο Κόμπα με υπέροχο σουτ εντός περιοχής ήταν αυτός που πέτυχε το γκολ της νίκης για την ομάδα της Μαγνησίας.

Στο πρώτο 45λεπτο, δύο φάσεις έχουν καταγραφεί. Στο 10′, ο Μωραΐτης μπήκε στην περιοχή αποφεύγοντας τον Παπαδόπουλο, έκανε το πλασέ και ο Κοσέλεφ έδιωξε δυσκολία σε κόρνερ, κρατώντας το 0-0. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Παπαδόπουλος αυτή τη φορά έκοψε με προβολή τον Γκαρσία πριν αυτός σουτάρει από το ύψος της μικρής περιοχής.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Βόλος πίεσε και έφτασε στις πρώτες σημαντικές ευκαιρίες. Η Λαμία είχε την πρώτη τελική στο διάστημα αυτό -και συνολικά πρώτη για αυτή- όταν στο 51′ ο Τζανετόπουλος είχε κεφαλιά-αουτ. Στο 54′ ο Βόλος είχε δοκάρι με το δυνατό σουτ του Μύγα εκτός περιοχής και στο 56′ ήρθε το 0-1. Ο Άλχο έκανε σέντρα από τα δεξιά και ο Χουάν Μανουέλ Γκαρσία με πολύ ωραία κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Η Λαμία ωστόσο επιχείρησε να αντιδράσει κι έφτασε στην ισοφάριση στην πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι.

Ήταν η φάση του 71ου λεπτού, όταν ο Σιμόν έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Καρλίτος με προβολή από κοντά έγραψε το 1-1, σε μια φάση που πάντως χρειάστηκε και πεντάλεπτος έλεγχος του VAR για οφσάιντ. Η χαρά των γηπεδούχων κράτησε ελάχιστα λεπτά, αφού το ματς ξεκίνησε και πάλι στο 76′. Στο 80′ ήρθε το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων, επίσης πολύ όμορφο. Ο Κόμπα ήταν αυτός που βρήκε τη μπάλα στρωμένη μετά το τακουνάκι του Άλχο και με το εξωτερικό φάλτσο με το αριστερό, την έστειλε στο «Γ» για το 1-2. Ως το φινάλε, η Λαμία είχε δύο στιγμές με σουτ από Τζανδάρη και Σίντκλεϊ, όμως ο Βόλος κράτησε το υπέρ του σκορ και πανηγύρισε μια εξαιρετικά πολύτιμη νίκη.

Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος / 4-2-3-1): Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σιμόν,  Σαντάνα (46′ Λόνγκο), Τζανδάρης, Τσιλούλης (91′ Μαρτίνεθ), Σλίβκα, Τόσιτς (80′ Στάνκο), Καρλίτος.

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ / 4-4-2): Κόστιτς, Μύγας, Σιέλης, Καλογερόπουλος, Ασλανίδης, Κόμπα (89′ Τρουϊγέ), Γκλάβτσιτς, Τσοκάνης, Άλχο, Μωραΐτης (78′ Ντέλετιτς), Γκαρσία.