Γκέλα για την Καλλιθέα 1-1 με την ουραγό Παναχαϊκή

Ο Διαγόρας 2-0 τον Γιούχτα

Γκέλα για την πρωτοπόρο Athens Kallithea απέναντι στην τελευταία του Β’ Ομίλου της φετινής Super League 2, Παναχαϊκή, στο γήπεδο της Αγυάς.

Mε τελικό 1-1 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο εναρκτήριο σημερινό (17/12) παιχνίδι για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που πήραν το προβάδισμα χάρη στο τέρμα του… μόνιμου σκόρερ τους, Λουκίνα, στο 36ο λεπτό του ματς.

Όμως, η απάντηση των Αχαιών ήταν άμεση και πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, ο Πατρινός φρόντισε να ισοφαρίσει με κεφαλιά.

Με το 1-1 να διατηρείται μέχρι τέλους, η Athens Kallithea παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας πήγε στο +2 από τα Χανιά, αλλά έχει πλέον και έναν αγώνα περισσότερο.

Η Παναχαϊκή παρέμεινε χωρίς «τρίποντο» στο πρωτάθλημα και παράλληλα ουραγός.

Ο Διαγόρας τα βρήκε σκούρα για 75 λεπτά απέναντι στον Γιούχτα, αλλά βρήκε δύο γκολ στο φινάλε για να κάνει το 6/6 στη Ρόδο και να συνεχίσει τις υψηλές πτήσεις ανεβαίνοντας στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Οι Ροδίτες έφτασαν με το τρίποντο τους 22 πόντους, ενώ έκαναν το 6/6 στο γήπεδό τους. Την ίδια ώρα, οι Κρητικοί είδαν το αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων που έτρεχαν να σταματά και βρίσκονται στην 7η θέση με 14 βαθμούς.

Το πρώτο μέρος είχε τον Γιούχτα να πατά καλύτερα, αλλά οι μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες έλειπαν. Όχι, όμως, και οι αναγκαστικές αλλαγές για τις δύο ομάδες, αφού ο Σουργιάς πέρασε τον Μάρτσι στη θέση του Λιποράσε στο 37’ για τους φιλοξενούμενους, ενώ τρία λεπτά μετά ο Γράφας έβγαλε τον Μασούρας και έριξε στο ματς τον Λούκιτς.

Το παιχνίδι έδειχνε πως είναι μια αλληλοεξουδετέρωση ανάμεσα στις δύο ομάδες. Ωστόσο, οι Ροδίτες ανέβασαν το τέμπο στο τελευταίο κομμάτι του 90λεπτου και κατάφεραν να χτυπήσουν δύο φορές σε διάστημα πέντε λεπτών.

Πρώτα, στο 75’ με το εύστοχο πέναλτι του Μανιά για το 1-0 και πέντε λεπτά αργότερα με σουτ του Λούκιτς, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ και χάρισε το τρίποντο στον Διαγόρα.