Πλατανιάς παραμονής!

Μεγάλο βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής στη Super League έκανε ο Πλατανιάς που επικράτησε 3-2 στα Πηγάδια της Ξάνθης, η οποία μπήκε πλέον για τα καλά σε περιπέτειες!

Οι Ακρίτες ήταν καλύτεροι στο ματς, αλλά η ομάδα των Χανίων βρήκε δύο φορές νωρίς τον δρόμο για τα δίχτυα με τους Τόρες στο 5’ και Βλαχοδήμο στο 27’ και το 0-2 έμεινε ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και μείωσαν γρήγορα με τον Σολτάνι, στο 48’, πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά δέχτηκαν και τρίτο γκολ μετά από λάθος του Χοσέμι, ο οποίος άθελά του έστρωσε την μπάλα στον Κατάι και εκείνος στο 77’ έκανε το 1-3. Η Ξάνθη μείωσε εκ νέου στο 79’ με πέναλτι του Σολάρι, πίεσε, ως το τέλος αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, παρά το γεγονός ότι κρατήθηκαν οκτώ λεπτά (!) καθυστερήσεων. Στο 94’ αποβλήθηκε για τον Πλατανιά ο Αγκιλέρα (ήταν στον πάγκο), λόγω διαμαρτυριών.

ΞΑΝΘΗ: Κυριακίδης, Παΐτο (67’ Ράνος), Ντε Γκουζμάν, Γούτας, Σολάρι (86’ Νάκας), Χοσέμι, Μπέρτος, Κάλβο, Μάνταλος, Σολτάνι, Μπαξεβανίδης (38’ Τριάδης).
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Γιωργαλλίδης, Αγκιλέρα (67’ Γουνδουλάκης), Ινκούμ, Γιαχία, Ζαραδούκας (46’ Θέρα), Δημήτρης, Κατάι (90’ Σιαλμάς), Βλαχοδήμος, Μενδρινός, Τετέ, Τορές.