Πρέμιερ Λιγκ: Μεγάλο μπλέξιμο στην ουρά

Ισόπαλη 2-2 έληξε η αναμέτρηση της Λέστερ με την Έβερτον στο «Κινγκ Πάουερ Στέντιουμ» για την 34η αγωνιστική της Premier League. Οι φιλοξενούμενοι, που βρίσκονται στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, προηγήθηκαν στο 15΄ με πέναλτι του Κάλβερτ-Λιούιν αλλά οι «αλεπούδες» αρχικά ισοφάρισαν με τον Σουγίντζου (22΄) και στη συνέχεια πήραν το προβάδισμα με τον Βάρντι (33΄). Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για τρίτο τέρμα όταν ο Μάντισον αστόχησε σε πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και τα «ζαχαρωτά» πήραν τελικά το βαθμό της ισοπαλίας με τέρμα του Ιβόμπι στο 54΄.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 34ης αγωνιστική έχουν ως εξής:

Κρίσταλ Πάλας-Γουέστ Χαμ       4-3
(15′ Αγιού, 20′ Ζαχά, 30′ Σχλουπ, 66′ πεν. Εζε – 9′ Σούτσεκ, 36′ Αντόνιο, 73′ Αγκέρ)

Μπρέντφορντ-Νότιγχαμ Φόρεστ    2-1
(82′ Τόνεϊ, 90’+ Ντα Σίλβα – 45’+ Ντανίλο)

Μπράιτον-Γουλβς                6-0
(6′, 66′ Ουντάβ, 13′, 26′ Γκρος, 39′, 48′ Γουέλμπεκ)

Μπόρνμουθ-Λιντς                4-1