Πρώτη νίκη ο Απόλλων Σμύρνης με Χάβο 0-2 στα Γιάννινα

Με νίκη έκλεισε ο Απόλλων Σμύρνης το πρωτάθλημα! Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» σε εξ αναβολής παιχνίδι επικράτησε 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα, πραγματοποιώντας την πρώτη της νίκη με τον Μάκη Χάβο στον πάγκο. Οι γηπεδούχοι χτυπημένοι από τον κορωνοϊό χρησιμοποίησαν ενδεκάδα ανάγκης.

Ο Απόλλων Σμύρνης στο πρώτο μέρος κυριαρχούσε και απειλούσε συνέχεια την αντίπαλη εστία. Στο 9’ ο Ντάουντα έσπασε στον Μπεντινέλι αλλά εκείνος δεν μπόρεσε να σκοράρει μέσα από την περιοχή. Στο 10’ δόθηκε πέναλτι για την Ελαφρά Ταξιαρχία, όταν ύστερα από σέντρα του Ρώσση, ο Μπεντινέλι τσίμπησε την μπάλα και ο Κάστρο τον ανέτρεψε. Ωστόσο, η φάση εξετάστηκε από το VAR και τελικά το πέναλτι δεν δόθηκε!

Στο 13’ ο Παντελάκης έκανε κεφαλιά μέσα από την περιοχή με την μπάλα να περνάει άουτ. Ο ΠΑΣ Γιάννινα άρχιζε να πιέζει στην συνέχεια, χωρίς όμως να καταφέρει να κάνει κάποια ουσιαστική φάση και να σκοράρει. Στο 22’ ο Απόλλων είχε μια μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Ντάουντα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή.

Στο 31ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, όταν ο Ντάουντα έδωσε στον Ρώσση, εκείνος έκανε ωραίο γύρισμα στην περιοχή και ο Μαρκ Φερνάντεθ με ωραίο τελείωμα έκανε το 0-1.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πίεσαν. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 57’ όταν ο Χουχούμης έκανε εξαιρετική σέντρα και ο Ντάουντα με καρφωτή κεφαλιά εκτέλεσε τον Χουτεσιώτη.

Ο Βάτσιος έδωσε ένα ανύπαρκτο πέναλτι αλλά τον έσωσε το VAR.

ΠΑΣ: Χουτεσιώτης (58′ Αθανασίου), Πήλιος (72′ Ελευθεριάδης), Παντελάκης, Πίρσμαν, Σάλιακας, Πανουργιάς, Κάστρο, Λώλης, Γροσδάνης (58′ Τριάδης), Κρίζμαν, Παμλίδης.

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Χουχούμης, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Φερνάντεζ (72′ Βάρκας), Φατιόν, Μπρούτσιτς, Ρώσση (90΄ Ρηγόπουλος), Ντάουντα (85′ Ιωαννίδης), Μπεντινέλι (86′ Κιτοκό), Λαγός.