Προβάδισμα για Ευρωπαϊκή κούπα ο Απόλλων Σμύρνης, λυγίζοντας 12-11 την Τεράσα

Συγκλονιστικός ο Απόλλων Σμύρνης στον πρώτο του ευρωπαϊκό τελικό στο πόλο! Η «Ελαφρά ταξιαρχία» πραγματοποίησε συγκλονιστική αναμέτρηση στον πρώτο τελικό του Challenger Cup πόλο, κάμπτοντας την αντίσταση της ισπανικής Τεράσα (12-11) στο «Σεράφειο» και πήρε μικρό προβάδισμα για την κατάκτηση του τροπαίου!

Στις 29 Απριλίου στη Βαρκελώνη ο δεύτερος τελικός εκεί που ο Απόλλων θα βολευτεί και με την ισοπαλία για να πανηγυρίσει την κούπα!
Ο Απόλλων ήταν εκείνος που βρήκε δίχτυα πρώτος με τον Μπογκντάνοβιτς να ανοίγει το σκορ και τον Αλαρκόν να ισοφαρίζει για την Τεράσα στα 4:49 για το 1-1. Οι γηπεδούχοι πήραν αέρα δύο τερμάτων στα 1:34 πριν το τέλος με τον Μπραϊμη και τον Γαρδίκα, όμως ο Αλαρκόν ξανά, μείωσε σε 3-2.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο ο Απόλλων κατάφερε με γκολ του Χονδρικούκη να φτάσει στο 4-2, όμως ο Τσίκο απάντησε άμεσα για τους Ισπανούς με το χρονόμετρο να γράφει 5:34. O Σολανάκης από τα δύο μέτρα έκανε το 5-3 για τον Απόλλωνα μετά από 17 δευτερόλεπτα όμως ο MVP των καταλανών, Αλαρκόν με το τρίτο του τέρμα μείωσε σε 5-4, ενώ ο Φλόρες στα 3:24, έκανε το 5-5. Περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος ο Χονδροκούκης έβαλε ξανά μπροστά την ελληνική ομάδα όμως ο Ντε Λέρα έκλεισε την δεύτερη περίοδο ισοφαρίζοντας σε 6-6.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μπογκντάνοβιτς έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Απόλλωνα μετά από 55 δευτερόλεπτα κάνοντας το 7-6 ενώ ο Φλόρες στα 5:49 πριν τη λήξη της περιόδου ισοφάρισε εκ νέου (7-7). Το «Σεράφειο» πάγωσε καθώς ο Ντελγκάδο έβαλε για πρώτη φορά μπροστά την Τεράσα όμως ο Μπογκντάνοβιτς με ακόμη ένα γκολ έκανε το 8-8. Ο Γαρδίκας σχεδόν ένα λεπτό πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Απόλλωνα, ενώ στην εκπνοή ο ίδιος παίκτης έκανε το 10-8!

Η τελευταία περίοδος βρήκε τον τρομερό Απόλλωνα να προηγείται για πρώτη φορά με τρία γκολ διαφορά (11-8) ενώ λίγο αργότερα ο Τσίκο εκμεταλλεύθηκε την ασταθή απόκρουση του Γαλανόπουλου κάνοντας το 11-9. Στα 4:30 πριν το τέλος ο Γαρδίκας έκανε καρέ κάνοντας το 12-9, όμως ο Φλόρες 2:15 πριν το τέλος μείωσε σε 12-10 κάνοντας το ματς θρίλερ. Στα 37″ πριν το τέλος η Τεράσα μείωσε 12-11.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 3-4, 4-2, 2-3

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Μπογκντάνοβιτς 4, Μόκκας, Γωνιωτάκης, Δίπλαρος, Μπραϊμης 1, Χονδροκούκης 2, Βίτσκοβιτς, Γαρδίκας 4, Μυρίλος, Σολανάκης 1, Καβουσανός

ΤΕΡΑΣΑ (Ντίντακ Κομπάτσο): Μότος, Γουίλσον, Σάντσεθ, Αλαρκόν 3, Φλόρες 3, Γκαρσία, Ντελγάδο 2, Σαμπαντέλ, Πέρεθ, Ντε Λέρα 1, Ροντρίγκεθ, Τσίκο 2, Σάντσεθ