Ο Παναγιώτης Μωραϊτης έσπασε το ρεκόρ του Ντέμη Νικολαϊδη

Iστορικό ρεκόρ πέτυχε ο Παναγιώτης Μωραΐτης στη νίκη του Απόλλωνα Σμύρνης 5-2 επί του Ηροδότου! Ο Έλληνας στράικερ σκόραρε για έβδομο διαδοχικό ματς, σπάζοντας την επίδοση του Ντέμη Νικολαΐδη, ανοίγοντας το σκορ στο 25’ και δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στο 44’ για το 2-0 του ημιχρόνου.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» μείωσε στους 3 βαθμούς τη διαφορά από την πρωτοπόρο Κηφισιά, που παίζει τη Δευτέρα με το Αιγάλεω εκτός έδρας.

Ο Θεοδωράκης στο 51’ μείωσε το σκορ, αλλά τρία λεπτά μετά ο Κοροβέσης απάντησε για το 3-1. Ο Ραλφ στο 67’ έδωσε εκ νέου ενδιαφέρον στο ματς, μειώνοντας σε 3-2, αλλά ο Χαλίμι στο 74’ διαμόρφωσε το 4-2. Το τελικό σκορ έγραψε στις καθυστερήσεις ο Μωραΐτης, συνδυάζοντας το ιστορικό ρεκόρ με χατ-τρικ!

Ο ΠΑΟ Ρουφ έμεινε στο 1-1 με τον ΟΦ Ιεράπετρας και παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας, με τον υποβιβασμό να μοιάζει… αναπόφευκτος, ενώ Επισκοπή και Παναχαϊκή αναδείχτηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0).

Στον Βόρειο Όμιλο, ο Απόλλων Πόντου λύγισε με 1-0 τον Ηρακλή Λάρισας και τον… καβάλησε, ανεβαίνοντας πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και πλέον έχει και τη μεταξύ τους ισοβαθμία. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ήρθε νωρίς, στο 10ο λεπτό με τον Εσαλό να σκοράρει με ωραίο σουτ και να χαρίζει εν τέλει τη νίκη στους γηπεδούχους στο… ντέρμπι της παραμονής.

Παράλληλα, η Νίκη Βόλου πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη, επικρατώντας 2-0 της Βέροιας και συνεχίζει στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας με τους γηπεδούχους να παραμένουν στη ζώνη του υποβιβασμού και σε δύσκολη θέση. Ο Γαβριηλίδης άνοιξε το σκορ στο 64’ με τη Βέροια να χάνει την ευκαιρία τρία λεπτά αργότερα να ισοφαρίσει αφού το πέναλτι του Ορφανίδη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η Νίκη Βόλου «απάντησε» στα δοκάρια στο 83’ με τον Παναγιωτίδη, με τον Γαβριηλίδη πέντε λεπτά αργότερα να σκοράρει εκ νέου και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.