Ρίβερ-Μπόκα: Το πέναλτυ-φάντασμα και οι άγριες συμπλοκές των παικτών (video)

Ένα πέναλτι-φάντασμα στο 93ο λεπτό του superclasico, ανάμεσα στη Ρίβερ Πλέιτ και την Μπόκα Τζούνιορς, ενώ ήταν 0-0, επέστρεψε στους «εκατομμυριούχους» να φτάσουν στη νίκη (1-0), αλλά ήταν και η αρχή επεισοδίων στο Μονουμεντάλ.

Το πέναλτι, που προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες -με το διαιτητή να μην συμβουλεύεται το VAR- εκτέλεσε εύστοχα ο Κολομβιανός Μιγκέλ Άνχελ Μπόρχα.

Το γκολ προκάλεσε αναταραχή και επεισόδια, με συνέπεια  έξι παίκτες να αποβληθούν: τρεις από τη Ρίβερ (Παλαβεσίνο, Σεντουριόν και Ελίας Γκόμες) και τρεις από την Μπόκα (Μερεντιέλ, Βαλεντίνι και Εκί Φερνάντες), όπως και ο προπονητής των φιλοξενούμενων, Χόρχε Αλμιρόν.

Το παιχνίδι διακόπηκε για ένα δέκα πέντε λεπτά. Ο διαιτητής Ερέρα περικυκλώθηκε από τους παίκτες της Μπόκα, αλλά το παιχνίδι μπόρεσε τελικά να συνεχιστεί. Η Μπόκα κατέληξε με οκτώ παίκτες και η Ρίβερ με 10, αφού δύο αποβληθέντες ήταν στον πάγκο.
Στα δύο λεπτά καθυστερήσεων η Μπόκα δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα και έχασε με 1-0. Να σημειωθεί ότι το παιχνίδι διεξήχθη χωρίς φιλάθλους της Μπόκα Τζούνιορς, όπως συνηθίζεται -και- σε αυτό το πρωτάθλημα.