«Σεφτέ» ο Απόλλωνας – «Αυτοκτόνησε» ο ΠΑΣ

Ο Νίκος Ιωαννίδης, πέτυχε το «χρυσό» γκολ του Απόλλωνα Σμύρνης (48΄) με το οποίο η αθηναϊκή ομάδα νίκησε 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο ματς της 7ης αγωνιστικής της Super League.

Παρότι προηγήθηκε και έδειξε να κρατάει το τρίποντο με σχετική άνεση ως το φινάλε, η ελαφρά ταξιαρχία χρειάστηκε την απόκρουση πέναλτι του Κότσαρη στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων σε εκτέλεση του Περέα για να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

O Απόλλωνας έκανε «σεφτέ», ο ΠΑΣ «αυτοκτόνησε» στο τέλος….

Πέρα για πέρα δίκαιη η επικράτηση της «ελαφράς ταξιαρχίας», όχι τόσο γιατί ήταν η ομάδα που κυριάρχησε στο γήπεδο, όσο διότι έπαιξε πιο έξυπνα, έκλεισε τους χώρους προς την περιοχή της και αποδείχθηκε πιο αποτελεσματική από τους Ηπειρώτες, που γνώρισαν τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους μετά την εντός έδρας από τον Ολυμπιακό (1-2).

Ο Απόλλωνας προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά να κυκλοφορήσει την μπάλα και να «πατήσει» στην περιοχή του ΠΑΣ, με τον Παμλίδη στο 8΄ να απειλεί με το σουτ που επιχείρησε και να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Το ματς δεν είχε καλό ρυθμό, με αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα στη μεσαία γραμμή και τις ομάδες να μην ρισκάρουν να παίξουν πιο επιθετικά, προσέχοντας περισσότερο τα νώτα τους.

Μετά το 25΄ οι Ηπειρώτες προσπάθησαν να πάρουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να απειλήσουν, ωστόσο, ο ρυθμός εξακολουθούσε να παραμένει αργός και οι ομάδες να μην δημιουργούν ευκαιρίες.

Βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί να αναπτυχθεί καλά, ο Φέστα προχώρησε σε τρεις αλλαγές με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τον Ιταλό τεχνικό να δικαιώνεται στο 48΄, καθώς η «ελαφρά ταξιαρχία» άνοιξε το σκορ με τον Ιωαννίδη, ο οποίος λίγο νωρίτερα είχε αντικαταστήσει τον Ντάουντα.

Ήταν λογικό μετά το γρήγορο γκολ των γηπεδούχων να «ανοίξει» ο αγώνας και να αποκτήσει πιο γρήγορο ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να βγαίνουν στην επίθεση για να ισοφαρίσουν.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο  ΠΑΣ κέρδισε πέναλτι καθώς έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μανώλη Σάλιακα, ο Δήμος Μπαξεβανίδης έκανε χέρι και ο διαιτητής Ευάγγελος Μανούχος έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Ο Χουάν Χοσέ Περέα ανέλαβε την εκτέλεση όμως ο τερματοφύλακας της «ελαφράς ταξιαρχίας» έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε τη μπάλα γνωρίζοντας έπειτα την αποθέωση από τους συμπαίκτες του.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Φέστα): Κότσαρης, Τουτουαρίμα, Ντομίνγκες, Άλβες (46΄ Λισγάρας), Μπαξεβανίδης, Φαν Λα Πάρα (46΄ Μαρτίνες), Άντονι, Κάστρο, Τσιλούλης (90΄ Ντεντάνης), Παμλίδης (79΄ Βιτλής), Ντάουντα (46΄ Ιωαννίδης)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε (80΄ Παντελάκης), Πέερσμαν, Σνάιντερ (64΄ Μπρένερ), Ντομίνγκες, Καραχάλιος (80΄ Μίνα), Γκαρντάβσκι (46΄ Μορέιρα), Περέα, Μιλιντσεάνου (46΄ Τριάδης)