Σούπα στο Αγρίνιο όπου Παναιτωλικός και Πανιώνιος έμειναν στο 0-0

Σούπα στο Αγρίνιο όπου  Παναιτωλικός και Πανιώνιος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0, αφήνοντας ανοικτούς λογαριασμούς για την πρόκριση, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν τις μεγαλύτερες ευκαιρίες τους παίζοντας με 10 παίκτες από το 63’.

Οι δύο ομάδες μπήκαν νωχελικά στην αναμέτρηση και κινήθηκαν σε χαμηλές στροφές από το ξεκίνημα και συνολικά στο μεγαλύτερο κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου. Το παιχνίδι είχε κακό ρυθμό συνολικά, λίγες καλές φάσεις και από μία ευκαιρία για γηπεδούχους και φιλοξενούμενους και μάλιστα αμφότερες έγιναν μέσα σε ένα τρίλεπτο. Οι Αγρινιώτες ήταν αυτοί που κυκλοφόρησαν την μπάλα (60-40% η κατοχή της μπάλας) στο μεγαλύτερο μέρος του α’ ημιχρόνου και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Το σουτ του Μασούρα, ήταν καλό μεν, άστοχο δε στο 21’.
Από τα μέσα και μετά, το παιχνίδι έγινε κάπως καλύτερο, απέκτησε ροή η μια ομάδα παρέσυρε την άλλη. Η κεφαλιά του Μπαΐροβιτς (μετά από σέντρα του Κέβιν) στο 32’ κατέληξε στην αγκαλιά του Κότνικ. Λίγο μετά, οι «κυανέρυθροι» βγήκαν στην κόντρα, ο Μασούρας βρέθηκε στην περιοχή και λίγο πλάγια, αλλά ο Κνετ, πρόλαβε νε προστατέψει την κλειστή του γωνία. Αυτό το διάστημα ήταν το μοναδικό καλό στο πρώτο ημίχρονο και εκεί θα μπορούσαν να αλλάξουν τα δεδομένα ενόψει της συνέχειας.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες έπαιξαν δίχως να πάρουν πολλά ρίσκα, έχοντας το μυαλό τους στις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα.

Η αποβολή (με δεύτερη κίτρινη) του Λυμπεράκη στο 63’ έδωσε νέο ενδιαφέρον, έκανε πιο ανοιχτό το παιχνίδι και παραδόξως ο Πανιώνιος ήταν πιο απειλητικός από εκεί και μετά. Συγκριτικά με τη συνολική παρουσία του σε ολόκληρο το παιχνίδι που είχε προηγηθεί, ενώ και ο Τσιλούλης έχασε κλασική ευκαιρία στο 74’ και ο Εμμανουηλίδης είχε (οριζόντιο) δοκάρι λίγο μετά, πιάνοντας δυνατό σουτ μετά το κακό διώξιμο του Μαρσιάλ. Ο Τσιλούλης βρήκε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή στο 84’, αλλά ο διαιτητής Τσαμούρης προφανώς το θεώρησε ακούσιο.
Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κνετ, Τζανακάκης (66′ Σανιά), Μαρσιάλ, Σίενστεντ, Κέβιν, Τσιγγάρας, Ταχάρ (37′ Μιμίτο), Ντουάρτε, Ντίας, Φυτόπουλος (62′ Φυτόπουλος), Μπαΐροβιτς

Πανιώνιος (Νίκκι Παπαβασιλείου): Kότνικ, Ρέντζας, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Λυμπεράκης, Κιάκκος, Οικονομίδης, Εμμανουηλίδης, Μιλόγεβιτς (58′ Τσιλούλης), Μασούρας (84′ Παπαγεωργίου), Αραμπούλι