Στα ασπρόμαυρα Πηγάδια ο ΠΑΟΚ 2-1 την Ξάνθη συνεχίζει αήττητος προς τον τίτλο

Νικητής έφυγε ο ΠΑΟΚ και από τα Πηγάδια, καθώς επικράτησε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 2-1 της Ξάνθης, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Super League, διατηρώντας το αήττητο σερί του και κάνοντας ένα ακόμα βήμα προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος!

Ο Ολιβέιρα έβαλε μπροστά τον «δικέφαλο του Βορρά», στο 33ο λεπτό με μια φοβερή απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ ο Ενρίκε στο 67’ μετέτρεψε την ασίστ του νεοεισελθόντα Άκπομ σε γκολ, «καθαρίζοντας» το «τρίποντο».

O Αλμέιδα, πέντε λεπτά πριν τη λήξη, διαμόρφωσε το τελικό 1-2. Το «Ξάνθη Arena» θύμιζε Τούμπα, παρά την απαγόρευση οργανωμένης μετακίνησης που επέβαλε ο Υφυπουργός Αθλητισμού Γιώργος Βασιλειάδης και φαίνεται δεν έφτασε στ’ αυτιά της Υπουργού Προστασίας του Πολίτης Όλγας Γεροβασίλη.

Πλέον, οι φιλοξενούμενοι θέλουν άλλες δύο νίκες για να πάρουν και μαθηματικά τον τίτλο, ακόμα και αν ο Ολυμπιακός κάνει το 5Χ5 στα δικά του παιχνίδια! Η Ξάνθη χρειάζεται σίγουρα ένα «τρίποντο» για να «καθαρίσει» οριστικά με την υπόθεση παραμονή.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που μπήκε πιο αποφασισμένος για να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα που θα του επέτρεπε να βάλει τις βάσεις για τη νίκη. Έχοντας την μπάλα στα πόδια τους, οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως όμως με σουτ, αφού δυσκολεύθηκαν να βρουν ανοιχτούς διαδρόμους για την αντίπαλη εστία.

Στο 32’, ήρθε η… προειδοποιητική βολή από πλευράς «ασπρόμαυρων», όταν ο Σφιντέρσκι εκμεταλλεύθηκε το λάθος γύρισμα του Ντίρεσταμ, βγήκε τετ α τετ με τον Ζίβκοβιτς, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει, καθώς ο δεύτερος απέκρουσε με τα πόδια…

Αντιθέτως, ο Ολιβέιρα τα κατάφερε… περίφημα, μετά από ένα λεπτό, με την εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του, δεξιά έξω από την αντίπαλη περιοχή, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ζίβκοβιτς, για το 0-1!

Οι ακρίτες από την πλευρά τους είχαν πιο παθητικό ρόλο σε όλο αυτό το διάστημα και είναι ενδεικτικό πως απείλησαν, ουσιαστικά, για πρώτη και… τελευταία φορά στο 36’, όταν ο Αλμέιδα πήρε την κεφαλιά ανενόχλητος, μετά από εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, αλλά ο Πασχαλάκης ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε!

Στην επανάληψη, το ματς ξεκίνησε με την Ξάνθη να έχει τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά αλλά, κόντρα στη ροή, τον ΠΑΟΚ να έχει την πρώτη ευκαιρία. Ωστόσο, ο Ζίβκοβιτς κατάφερε να σταματήσει για δεύτερη φορά τον Σφιντέρσκι, στο 52ο λεπτό, κρατώντας… ζωντανή την ομάδα του!

Ο Μίλαν Ράσταβατς έριξε στο ματς τον Κάστρο και παράλληλα άλλαξε το σύστημα του σε 4-4-2 μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, αλλά ήταν ο «δικέφαλος του Βορρά» αυτός που βρήκε και πάλι δίχτυα, στο 67’…

Με τον Άκπομ -που είχε περάσει ένα λεπτό πριν στο γήπεδο- να τροφοδοτεί ωραία τον Ενρίκε, εκείνον να μπαίνει στην περιοχή από αριστερά και με σουτ στην απέναντι γωνία του Ζίβκοβιτς αλλά και τη… βοήθεια του δοκαριού να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του!

Ο Αλμέιδα κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά, στο 85΄ διαμορφώνοντας το τελικό 1-2. Ήταν το πρώτο του τέρμα στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών).

Ξάνθη (4-2-3-1): Ζίβκοβιτς, Ντίρεσταμ, Λισγάρας, Αλμέιδα, Κασάδο, Μελιόπουλος (72’ Μπρίτο), Κοβάσεβιτς, Ντε Αμορίμ (78’ Σαρπόνγκ), Καντά (64’ Κάστρο), Σιλά, Γέντρισεκ.

ΠΑΟΚ (4-2-3-1): Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Σάκχοφ, Ολιβέιρα, Ζαμπά (63’ Γιαννούλης), Πέλκας (86’ Μίσιτς), Ενρίκε, Σφιντέρσκι (66’ Άκπομ).