Στα σαλόνια του πόλο ξανά ο Ολυμπιακός

Την ένατη συμμετοχή του στην τελική φάση του Champions League ανδρών (έτη με τη σημερινή μορφή της διοργάνωσης) επικύρωσε και μαθηματικά ο Ολυμπιακός.

Οι “ερυθρόλευκοι” επιβλήθηκαν στον Πειραιά 15-8 του Ανόβερου, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Α΄ ομίλου, εξασφάλισαν την πρόκριση για το Βελιγράδι και επιστρέφουν -μετά την περσινή απουσία τους- στο final-8 της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Δύο γρήγορα γκολ του Δερβίση από την περιφέρεια έδωσαν το έναυσμα στον Ολυμπιακό, ο οποίος (αν αι έπαιξε χωρίς τον Χριστόδουλο Κολόμβο) ήταν καταιγιστικός και προηγήθηκε 5-0 στα μέσα της πρώτης περιόδου, “καθαρίζοντας” από νωρίς το παιχνίδι. Αν και στη συνέχεια ο ρυθμός των πρωταθλητών Ελλάδας έπεσε, το Ανόβερο (που ήρθε στην Αθήνα χωρίς τον αρχηγό του, Αλεξάνταρ Ράντοβιτς) δεν κατάφερε να πλησιάσει. Είναι χαρακτηριστικό ότι, στα τελευταία δώδεκα λεπτά του ημιχρόνου οι “ερυθρόλευκοι” σκόραραν μία φορά με πέναλτι και είχαν 0/4 στον παίκτη παραπάνω, αλλά το δεύτερο οκτάλεπτο έκλεισε με διαφορά τεσσάρων γκολ (6-2). Γενηδουνιάς και Βάμος “ξεκόλλησαν” τους γηπεδούχους στην τρίτη περίοδο, με την “ψαλίδα” να φτάνει στο +6 (9-3) και το υπόλοιπο του ματς να μετατρέπεται σε τυπική διαδικασία.

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 1-1, 4-2, 5-4

Διαιτητές: Βόγκελ (Ουγγαρία), Στανόγεβιτς (Σερβία)