Συγκλονιστική η ΑΕΚ 3-2 τον Ατρόμητο σε ματς γκραν γκινιόλ

Μαγική βραδιά για την ΑΕΚ στο Ολυμπιακό στάδιο, καθώς σε συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι νίκησε 3-2 τον Ατρόμητο και πλησίασε τους πρωτοπόρους. Η Ένωση αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω. Τα κενά στην άμυνά της ωστόσο, έδωσαν την δυνατότητα στους Περιστεριώτες να φθάσουν στο 89΄ στην ισοφάριση. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων όμως η ΑΕΚ είπε την τελευταία λέξη με τον εξαιρετικό Ολιβέιρα φθάνοντας στην κατάκτηση των τριών βαθμών. Πλέον η ταξιαρχία του Κωστένογλου βρίσκεται έξι βαθμούς μακριά από την κορυφή, ενώ ο Ατρόμητος έμεινε κάτω από τη μέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ΑΕΚ είχε 19 τελικές, έναντι 9 των φιλοξενούμενων.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε ακριβώς όπως το ήθελε ο Ατρόμητος, ο οποίος είχε και την τύχη με το μέρος του στο γκολ που πέτυχε και με το οποίο πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ. Η ΑΕΚ άλλωστε ήταν ελάχιστα απειλητική και με προβληματική κυκλοφορία μπάλας, γεγονός που υπήρξε η ξεκάθαρη απόρροια της απουσίας του Μάνταλου από το βασικό σχήμα αλλά και της έλλειψης χημείας ανάμεσα σε Λιβάγια, Βέρντε και Ντέλετιτς που έπαιζαν πίσω από τον Ολιβέιρα.

Ο Ατρόμητος δεν άφησε αναξιοποίητη την κακή εμφάνιση της ΑΕΚ και στο 20′, έπειτα από μια υποδειγματική αντεπίθεση, ο Οικονόμου ανέτρεψε τον Ανδρούτσο. Ο Μανούσος εκτέλεσε το πέναλτι, ο Τσιντώτας απέκρουσε, αλλά στην επαναφορά, ο επιθετικός του Ατρομήτου σκόραρε. Οι αμυντικοί της Ένωσης δεν κινήθηκαν ως όφειλαν μετά την εκτέλεση του πέναλτι, προκειμένου ν’ απομακρύνουν τη μπάλα, κάτι που προκάλεσε απορίες, καθώς αποτελεί το αλφαβητάρι των καθηκόντων τους.

Μετά το 0-1 η ΑΕΚ προσπάθησε ν’ αντιδράσει, αλλά δεν το έκανε ορθολογικά παρά το γεγονός ότι θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει σε μια φάση που πρώτα ο Λιβάγια ηττήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Μανδά και στη συνέχεια, ο Βέρντε την έστειλε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η  Ένωση παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη και με την είσοδο του Μάνταλου εδραίωσε την κυριαρχία της. Με βάση την εικόνα του ματς η ανατροπή του σκορ ήταν λογική αν και διακατεχόταν από πολύ μεγάλη δόση της τύχης. Και αυτό διότι στη φάση του 1-1, ο Ολιβέιρα έκανε το καλό σουτ από καλή θέση αλλά η μπάλα πρώτα βρήκε στο δοκάρι και στη συνέχεια την πλάτη του Μανδά για να καταλήξει στα δίχτυα.

Το 2-1 ήρθε από ένα τραγικό λάθος του Μανδά, καθώς στο γύρισμα του Γούτα, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έκανε πολύ κακό κοντρόλ με αποτέλεσμα να του κλέψει τη μπάλα ο Ολιβέιρα και να την στείλει στα δίχτυα της κενής εστίας.

Αδικαιολόγητα, η ΑΕΚ επαναπαύτηκε μετά το 2-1 και το πλήρωσε. Ο Ατρόμητος πήρε μέτρα, έβαλε την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή, πρώτα έχασε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Βέλλιο που δεν κατάφερε να νικήσει από κοντά τον Τσιντώτα και τελικά έφτασε στην ισοφάριση στο 89′ με την κοντινή προβολή του Ανδρούτσου, που έκανε το 2-2. Και εκεί που όλα έδειχναν ψυχρολουσία για την Ένωση, ο Ολιβέιρα έδωσε τη λύση. Ο Μάνταλος έπιασε την κεφαλιά έπειτα από κόρνερ, ο Ολιβέιρα έκανε την προβολή από κοντά και λύτρωσε τους φίλους της Ένωσης διαμορφώνοντας το 3-2, μέσα σε αποθέωση.

Ο Φωτιάς ήταν πολύ καλός στα καθήκοντά του και χρέωσε με κάρτα τους Μάνταλο (86’), Ταλόσα (32’), Χαρίση (36’), Μπαένα (47’), Ανδρούτσο (86’), Γούτα (90’+).

ΑΕΚ (Ν. Κωστένογλου, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Κρίστισιτς (81’ Γαλανόπουλος), Σιμόες, Ντέλετιτς (59’ Μάνταλος), Βέρντε (67’ Αλμπάνης), Λιβάγια, Ολιβέιρα

Ατρόμητος (Γ. Αναστασίου, 4-2-3-1): Μανδάς, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Ταλόσα, Μπαένα (49’ Στρούγγης), Χαρίσης, Μανούσος (77’ Γιακουμάκης), Ανδρούτσος, Ενσικουλού (68’ Ρόσα), Βέλλιος