Συντριβή της εθνικής νέων 5-0 από την Ισπανία

Ουσιαστικός αποκλεισμός από τη συνέχεια του Ευρωπαϊκού

Η Εθνική Νέων γνώρισε βαριά ήττα με 5-0 από αυτή της Ισπανίας και ουσιαστικά οδηγείται σε αποκλεισμό.

Η Εθνική μας έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Τζήμας βρήκε με ωραία πάσα τον Σμυρλή στην αντεπίθεση, εκείνος μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ με το αριστερό, με την Ιριμπάρνε να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 11ο λεπτό, όμως, οι Ισπανοί άνοιξαν το σκορ. Ο Γκαρσία έκανε ωραία επέλαση και σέντρα από τα δεξιά, με τον Μπαρμπερά να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και να κάνει σε κενή εστία το 1-0!

Τρία λεπτά αργότερα, η «φούρια ρόχα» πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Φρεσνέδα πέρασε τον Προδομίτη από τα δεξιά και βρήκε τον Άνχελ, ο οποίος με όμορφο πλασέ νίκησε τον Μπότη για το 2-0.

Στο 17’, οι Ίβηρες έκαναν το 3-0. Ο Παλάθιος συνεργάστηκε πολύ όμορφα με τον Άνχελ και «έπιασε» ένα φοβερό σουτ εκτός περιοχής, νικώντας τον Μπότη!

Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους ο ρυθμός έπεσε αρκετά, με τους Ισπανούς να προσπαθούν να πετύχουν ακόμη ένα τέρμα. Κάτι που κατάφεραν στο 45’+4’. Ο Γκαρσία έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Πέρεθ κατέβασε και μοίρασε για τον Μπαρμπερά, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 4-0! Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι Ισπανοί συνέχισαν την επιθετική τους διάθεση και έχασαν μεγάλη στιγμή στο 51’. Ο Ακομάχ έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, με τον Μπότη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Έξι λεπτά αργότερα, όμως, η «φούρια ρόχα» πέτυχε ένα ακόμη γκολ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ακομάχ, ο Κάσας έκανε ωραία κίνηση στην περιοχή και με όμορφη κεφαλιά έκανε το 5-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Ισπανών.

Στα τελευταία λεπτά, οι Ισπανοί έχασαν κι άλλες ευκαιρίες για γκολ, ενώ η Εθνική μας δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει ούτε μία τελική στο δεύτερο μέρος.

Ελλάδα (Τάσος Θέος): Μπότης, Γεωργιάδης, Κεραμίτσης, Προδρομίτης, Δεληγιάννης, Συμεωνίδης (46′ Τσίκος), Σταυρόπουλος (46′ Καλογερόπουλος), Κωττάς (36′ Νικολάου), Σπυράκος, Σμυρλής (74′ Αποστολάκης), Τζίμας (86′ Γκολφίνος).

Ισπανία (Χοσέ Λάνα): Ιριμπάρνε, Φρεσνέδα, Κάσας, Γκασιορόφσκι, Βάλε, Γκονζάλο (46′ Ντάνι Ροντρίγκεθ), Άνχελ (67′ Ντιαό), Παλάθιος (67′ Έντγκαρ Πουγιόλ), Ντάνι Πέρεθ (67′ Γκαρίδο), Ακομάχ (73′ Ομοροδιόν), Μπαρμπερά.