Τέσσερα γκολ ο Χάαλαντ και η Σίτι 5-1 τη Γουλβς

Προβάδισμα τίτλου οι «πολίτες» τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος

Με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να οργιάζει η Μάντσεστερ Σίτι πήρε το πάνω χέρι στο πρωτάθλημα!

Οι «πολίτες» επικράτησαν με 5-1 της Γουλβς για την 36η αγωνιστική της Premier League, σε ένα παιχνίδι που ο Νορβηγός πέτυχε τέσσερα τέρματα.

Έτσι, το σύνολο του Πεπ Γκουαρδιόλα μπορεί να παρέμεινε στη δεύτερη θέση, όμως, με 82 βαθμούς είναι στο -1 από την πρωτοπόρο, Άρσεναλ, έχοντας ματς λιγότερο. Κάτι που σημαίνει πως είναι στο χέρι τους ο τίτλος, με τρεις αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Η Σίτι άνοιξε το σκορ στο 12′ με την εκτέλεση πέναλτι του Χάαλαντ, ο οποίος στο 35′ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι κέρδισαν νέο πέναλτι, με τον 24χρονο να ευστοχεί για το 3-0, κάνοντας χατ τρικ από το πρώτο 45λεπτο.

Στο 53′ η Γουλβς μείωσε με τον Χουάνγκ Χι-Τσαν, με τον Νορβηγό φορ στο 54′ να σημειώνει καρέ τερμάτων. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε στο 85′ ο Άλβαρες, που είχε περάσει ως αλλαγή στη θέση του Χάαλαντ.