«Τετράτροχη» Μπολόνια «σφιχταγκάλιασε» παραμονή

Η Μπολόνια μετέτρεψε σε… περίπατο  το ντέρμπι παραμονής με την Πάρμα, για την 36η αγωνιστική της Serie A. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο «Renato Dall’Ara» με «γυαλισμένο μάτι» και αποχώρησαν πανηγυρίζοντας ευρεία νίκη με 4-1.

Πλέον, θέλουν ένα βαθμό στους δύο εναπομείναντες αγώνες για να «σφραγίσουν» την παρουσία τους στην «μεγάλη» κατηγορία.

Η Μπολόνια ήταν από την αρχή κυρίαρχη αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την υπεροχή της. Ότι, όμως, δεν έκανε σε 45′ το έκανε σε 7 λεπτά. Στο 52′ ο Ορσολίνι εκούσια και στο 59′ ο τερματοφύλακας της φιλοξενούμενης, Σέπε (μετά από εξοστρακισμό της μπάλας στο δοκάρι) ακούσια, έβαλαν την Μπολόνια σε «θέση οδηγού».

Σαν να μην έφτανε αυτό για την Πάρμα στο 62′ έμεινε με δέκα παίκτες. Λόγω αποβολής του Μπρούνο Άλβες, με δύο κίτρινες σ’ ένα λεπτό.

Το έργο της γηπεδούχου έγινε πιο εύκολο και «κλείδωσε» τη νίκη στο 72′ με τον Λιάνκο. Η Πάρμα, ως το τελευταίο τριπλό σφύριγμα, πέτυχε δύο γκολ αλλά μόνο το ένα στο αντίπαλο τέρμα (81′ Ινγκλέσε). Το άλλο ήταν και πάλι στο δικό της (84′ Σιεράλτα), με συνέπεια να διαμορφωθεί το τελικό σκορ.