Θέση στα ημιτελικά του κυπέλλου έκλεισε ο Παναθηναϊκός 4-0 την Αναγέννηση Καρδίτσας

Θέση στα ημιτελικά του κυπέλλου έκλεισε ο Παναθηναϊκός που καθάρισε από σήμερα την πρόκριση με το εμφατικό 4-0 επί της Αναγέννησης Καρδίτσας.

Σόου από την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, με τον Αϊτόρ να έχει δύο ασίστ και ένα γκολ, ο Βιτάλ πρόσθεσε άλλα δύο τέρματα και ο Καρλίτος ακόμη ένα στην επιστροφή του με εντυπωσιακή λόμπα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με φόρα στο παιχνίδι, έχοντας τον πλήρη έλεγχο. Στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης ο Βιγιαφάνιες έκανε κάθετη πάσα, ο Αϊτόρ το γύρισμα και ο Βιτάλ με εύκολο τελείωμα άνοιξε το σκορ για το «τριφύλλι».

Στο 12ο λεπτό η Αναγέννηση επισκέφτηκε για πρώτη φορά την αντίπαλη περιοχή αλλά ο Κοτσώνης βρήκε την μπάλα με το γόνατο στέλνοντάς την λίγο άουτ και οκτώ λεπτά αργότερα η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έκανε δύο τα τέρματά της σε φάση… καρμπόν, με τον Αϊτόρ να μοιράζει ξανά και τον Βιτάλ να σκοράρει και πάλι για το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, οι πράσινοι είχαν την κατοχή της μπάλας και δημιουργούσαν συνεχώς ευκαιρίες. Σε μια από αυτές ο Αϊτόρ πέτυχε το 3-0 ύστερα από κάθετη του Καρλίτος. Στο 42’ ο δημιουργός έγινε σκόρερ όταν ο Καρλίτος με μια φοβερή λόμπα έκανε το 4-0.

Με το ίδιο τέμπο κύλησε και το δεύτερο μέρος, με το «τριφύλλι» κατά κύριο λόγο να έχει την κατοχή της μπάλας και να πιέζει την ομάδα του Περικλή Αμανατίδη.

Στο 64ο λεπτό ο Παλάσιος έκανε το γύρισμα, με τον Καρλίτος να βρίσκεται αμαρκάριστος στην περιοχή και να σκοράρει, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, ύστερα από έλεγχο που έγινε στο VAR.

Ο Ιωαννίδης που μπήκε ως αλλαγή έφτιαξε πολλές ευκαιρίες στην συνέχεια, αλλά χωρίς να καταφέρει να τις μετουσιώσει σε γκολ. Στο 85’ ο Παλάσιος βρήκε δίχτυα, αλλά ο βοηθός είχε σηκώσει ήδη το σημαιάκι και η φάση ήταν ως μη γενόμενη.

Ο Τάσος Παπαπέτρου δεν αντιμετώπισε κάποια δύσκολη φάση, κι έκρινε σωστά τα γκολ που δεν μέτρησαν.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Κότσιρας, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Σάρλια, Ρούμπεν, Μαουρίσιο(46′ Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες(62′ Λούντκβιστ), Βιτάλ(46′ Παλάσιος), Αϊτόρ(77′ Σάντσες), Καρλίτος(67′ Ιωαννίδης)

Αναγέννηση Καρδίτσας: Γκέκας, Κουτρομάνος(69′ Πολίτης), Σταμόπουλος, Πλέγας, Βιδάλ(46′ Μπάλλας), Γκόλιας, Μπενγκόα, Γκίνη, Μανιός(46′ Λαρέα), Κοτσώνης, Μπραμπίγια(46′ Καρανίκας)