Με το βάρος της φανέλας προκρίθηκαν οι Ιταλοί, 2-1 την Αυστρία στην παράταση

Η Αυστρία έβαλε πολύ δύσκολα στην Ιταλία, στο συναρπαστικό παιχνίδι του «Γουέμπλεϊ, αλλά τελικά η «Σκουάντρα Ατζούρα» κατάφερε να τη «λυγίσει» στην παράταση με 2-1 (0-0 κ.δ.) και να προκριθεί στα προημιτελικά του θεσμού.

Στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού η Αυστρία δυσκόλεψε αρκετά τους Ιταλούς, οι οποίοι πίεσαν στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν στο 90λεπτο. Το έκαναν, όμως, στην παράταση, και μάλιστα χάρη σε δύο «χρυσές» αλλαγές του Ρομπέρτο Μαντσίνι. Ο Ιταλός τεχνικός πέρασε στο ματς τον Φεντερίκο Κιέζα στο 84′ και στο 95′ έκανε το 1-0, ενώ ο Ματέο Πεσίνα μπήκε στο 68′ και σημείωσε το 2-0 στο 105′.

Οι Αυστριακοί δεν παράτησαν το ματς και μείωσαν με τον Κάλαϊτζιτς στο 114′, αλλά η Ιταλία κράτησε μέχρι τέλους τη νίκη και πήρε θέση στους «8», όπου την Παρασκευή 2 Ιουλίου (22:00) στο Μόναχο θα περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Βέλγιο-Πορτογαλία (27/6, 22:00).

Οι παίκτες του Ρομπέρτο Μαντσίνι ξεκίνησαν πολύ δυνατά στο ματς και σε διάστημα έξι λεπτών, δημιούργησαν τρεις φάσεις. Οι προσπάθειες των Σπινατσόλα (11′) και Ινσίνιε (14′) πέρασαν άουτ, ενώ στο 17′ ο Μπαρέλα έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Μπούστσαν έδιωξε.

Η Αυστρία απάντησε στις ευκαιρίες ένα λεπτό αργότερα, με το σουτ του Αρναούτοβιτς να περνάει πάνω από την εστία. Οι Ιταλοί είχαν συνεχώς την μπάλα στα πόδια τους, πίεζαν αφόρητα τους αντιπάλους τους και «άγγιξαν» το γκολ στο 32′ με τον Ιμόμπιλε να σουτάρει έξω από την περιοχή και να σημαδεύει το δοκάρι του Μπούστσαν.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, με την Ιταλία να απειλεί για τελευταία φορά στο πρώτο μέρος στο 43′, με τον Μπούστσαν να διώχνει σε κόρνερ το σουτ Σπινατσόλα.

Η Αυστρία πατούσε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και έφτασε κοντά στο γκολ στο 52′, όταν ο Αλάμπα εκτέλεσε το φάουλ από το ημικύκλιο της περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα πάνω από την εστία του Ντοναρούμα.

Η ομάδα του Φόντα έβαλε δύσκολα στους Ιταλούς στο δεύτερο μέρος, οι οποίοι δεν έβρισκαν χώρους και αδυνατούσαν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Μπούστσαν. Αντιθέτως, οι Αυστριακοί έγιναν επικίνδυνοι στο 62′, με το σουτ του Ζάμπιτσερ να καταλήγει κόρνερ και ένα λεπτό αργότερα ο Αρναούτοβιτς έστειλε την μπάλα πάνω στον Ντοναρούμα.

Η Ιταλία είδε το ματς να… στραβώνει επικίνδυνα στο 65′ όταν ο Αρναούτοβιτς βρέθηκε στη μικρή περιοχή και με κεφαλιά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο, μετά από εξέταση της φάσης στο VAR, ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ καθώς ο Αρναούτοβιτς ήταν σε θέση οφσάιντ.

Αυτή η εξέλιξη… αφύπνισε τους Ιταλούς, οι οποίοι απάντησαν με την πρώτη ευκαιρία τους στο δεύτερο ημίχρονο στο 72′, με τον Λουκατέλι να σουτάρει από το ημικύκλιο της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Η Αυστρία δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την κυριαρχία της στο δεύτερο μέρος, οι Ιταλοί από τη μεριά τους ανέβασαν την απόδοσή τους στα τελευταία λεπτά αλλά δεν βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Η ομάδα του Μαντσίνι μπήκε δυνατά στην παράταση, έχασε ευκαιρία με τον Κιέζα στο 94′, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ιταλός επιθετικός, ο οποίος μπήκε στο 84′, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με σουτ μέσα από την περιοχή για το 1-0 των Ιταλών.

Οι Ιταλοί εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ τους και στο 105′ «κλείδωσαν» τη νίκη-πρόκριση, με τον Πεσίνα να νικάει από τα αριστερά της περιοχής τον Μπούστσαν, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Η Αυστρία δεν τα παράτησε και στο 114′ μείωσε με τον Κάλαιτζιτς, ωστόσο δεν κατάφερε κάτι παραπάνω, με την Ιταλία να παίρνει την πρόκριση στα προημιτελικά.

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Μπονούτσι, Σπινατσόλα, Ντι Λορέντζο, Ατσέρμπι, Ζορζίνιο, Μπαρέλα (67’ Πεσίνα), Βεράτι (67’ Λοκατέλι), Μπεράρντι (84’ Κιέζα), Ιμόμπιλε (84’ Μπελότι), Ινσίνιε

Αυστρία (Φράνκο Φόντα): Μπάχμαν, Ντράγκοβιτς, Λάινερ (114′ Τρίμερλ), Αλάμπα, Χιντερέγκερ, Σλάγκερ (106’ Γκρέγκοριτς), Γκρίλιτς (106’ Σάουμπ), Ζάμπιτσερ, Λάιμερ (114′ Ιλζάνκερ), Μπαουμγκάρτνερ (90’ Σεπφ), Αρναούτοβιτς (97’ Κάλαϊντζιτς