Τριπλή «σφυριά» σε Γιουνάιτεντ και Μουρίνιο (video)

Νέο στραπάτσο, στην 7η στροφή του πρωταθλήματος, για την άκρως προβληματική Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που ηττήθηκε, στο Λονδίνο, από τη Γουέστ Χαμ με 3-1. Οι «κόκκινοι διάβολοι» πραγματοποιούν το χειρότερο ξεκίνημά τους στην Premier League τα τελευταία 29 χρόνια, ως συνέπεια των προβλημάτων που έχουν συσσωρευτεί στα αποδυτήρια.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και έδειξαν τι θα ακολουθήσει με το… καλησπέρα. «Άνοιξαν» το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τακουνάκι από τον Φελίπε Άντερσον. Σαν να μην έφταναν οι δικές της αδυναμίε,ς η φιλοξενούμενη είχε εναντίον της και τις συγκυρίες. Στο 43′ ο Γιαρμολένκο έκανε σουτ, η μπάλα βρήκε στον Λίντελεφ και κατέληξε στα δίχτυα του Ντε Χέα.

Οι ελπίδες της Γιουνάιτεντ να «σώσει την παρτίδα» αναπτερώθηκαν στο 71′ όταν ο  Ράσφορντ, επίσης με τακουνάκι, έκανε το 2-1. Όμως «σβήστηκαν» μετά από τρία λεπτά, με τον Αρναούτοβιτς να διαμορφώνει το 3-1.
Η νέα ήττα των «κόκκινων διαβόλων» μεγάλωσε τη δυσαρέσκεια για τον Ζοζέ Μουρίνιο που βλέπει να πλησιάζει η ώρα της κρίσεως.

Τσέλσι-Λίβερπουλ 1-1

Μάντσεστερ Σίτι-Μπράιτον 2-0

Άρσεναλ-Γουότφορντ 2-0

Αποτελέσματα και σκόρερς

Σάββατο 29/9

Γουέστ Χαμ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-1 (5′ Άντερσον, 43′ αυτ. Λίντελοφ, 74′ Αρναούτοβιτς – 71′ Ράσφορντ)

Άρσεναλ-Γουότφορντ 2-0 (80′ αυτ. Κάρτκαρτ, 83′ Οζίλ)

Έβερτον-Φούλαμ 3-0 (57′, 89′ Σίγκουρτσον, 66′ Τοσούν)

Χάντερσφιλντ-Τότεναμ 0-2 (26′, 34′ πεν.Κέιν)

Μάντσεστερ Σίτι-Μπράιτον 2-0 (29′ Στέρλινγκ, 65′ Αγουέρο)

Νιούκαστλ-Λέστερ 0-2 ( 30′ Βάρντι, 73′ Μαγκουάιρ)

Γουλβς-Σαουθάμπτον 2-0 ( 79′ Καβαλέιρο, 87′ Κάστρο)

Τσέλσι-Λίβερπουλ 1-1 (25’ Αζάρ – 89’ Στάριτζ)