VAR και Ξάνθη «γονάτισαν» τον Παναθηναϊκό (video)

Οι ακρίτες επικράτησαν των «πράσινων» με 1-0, για την 6η αγωνιστική της Super League 1

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες του στο πρωτάθλημα. Στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» του σημερινού (5/10) προγράμματος της 6ης αγωνιστικής στη Super League 1, ηττήθηκε από την Ξάνθη με 1-0.

Στο «Γ. Καμάρας» -λόγω των έργων του χλοοτάπητα στο ΟΑΚΑ- οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο. Απώλεσαν κάποιες ευκαιρίες να μετουσιώσουν σε γκολ την υπεροχή τους και όταν το έκαναν τους… σταμάτησε το VAR.

Ήταν στο 29ο λεπτό όταν ο  Ζαχίντ, μετά από πάσα του Γιόχανσον και κόντρα της μπάλας στον Κολοβό, την έστειλε στα δίχτυα του Άμπαντ.

Όμως -μετά από χρήση του VAR- ο διαιτητής, Γιώργος Κομίνης(Θεσπρωτίας), έλαβε εντολή από τον VARίστα, Μανώλη Σκουλά, να ακυρώσει το γκολ ως οφ σάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα διαφοροποιήθηκε. Ο Παναθηναϊκός -όσο περνούσε η ώρα- «έπεφτε», ενώ αντίθετα η Ξάνθη βελτιωνόταν και έκανε αισθητή την παρουσία της στα καρέ του Διούδη. Ότι δεν κατάφερε, πάντως, να πετύχει στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, το έκανε στις καθυστερήσεις.

Ο Φοσέ (90’+4′), έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και τον Κομίνη στην επικοινωνία του με τον Σκουλά. Αυτή τη φορά ο VARίστας θεώρησε ότι δεν υπήρξε παράβαση, ο διαιτητής κατακύρωσε το γκολ και διαμορφώθηκε το 0-1 που δεν άλλαξε ως το τελευταίο τριπλό σφύριγμα.

Η νίκη αυτή έστειλε, τουλάχιστον προσωρινά, την Ξάνθη στην κορυφή της βαθμολογίας με 15 βαθμούς. Κράτησε χωρίς νίκη τον Παναθηναϊκό, ως γηπεδούχο, και στους πέντε πόντους.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης, Ζαχίντ, Χ. Δώνης, Μπουζούκης (81’ Καμπετσής), Χατζηθεοδωρίδης (51’ Περέα), Κολοβός (46’ Μακέντα).

ΞΑΝΘΗ (Κίκο Ραμίρεθ): Άμπαντ, Ντίρεσταμ, Μαλεζάς, Καρασαλίδης, Σόσα (78’ Φασίδης), Κοβάτσεβιτς, Μουλέν (46’ Εντουάρντο), Τερκί, Ντε Αμορίμ, Στάρτζεον, Ρενέλα (59’ Φοσέ).

Παναθηναϊκός: «”Καθαρή” αλλοίωση αποτελέσματος, να δημοσιοποιηθούν οι διάλογοι Κομίνη-Σκουλά»

Δώνης: «Το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τη διαιτησία, να απολογηθεί ο Σκουλάς»

Ραμίρεθ: «Κυνηγούσαμε 3 βαθμούς, παίξαμε ανταγωνιστικά»