Βήμα πρόκρισης για το Περού, 3-1 τη Βολιβία (video)

Μεγάλο βήμα για να περάσει στην επόμενη φάση του Κόπα Αμέρικα έκανε το Περού στη 2η αγωνιστική του Α γκρουπ.  Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 27′,κατάφερε να επικρατήσει της Βολιβίας με 3-1 και να βρεθεί στην κορυφή του ομίλου μαζί με τη Βραζιλία.

Οι τυπικά γηπεδούχοι κατάφεραν στο 27′ να ανοίξουν το σκορ με πέναλτι του Μορένο, μια παράβαση που δόθηκε μετά την εξέταση του VAR. Οι Περουβιανοί που στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα είχαν τον έλεγχο, μπόρεσαν να πάνε ισόπαλοι στα αποδυτήρια πριν φύγει το ημίχρονο με πλασέ του Γκερέρο στο 44′.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Περού συνέχισε να έχει τον έλεγχο και πριν συμπληρωθούν τα πρώτα δέκα λεπτά και συγκεκριμένα στο 54′ έκανε το 1-2 με κεφαλιά του Φαρφάν. Από εκείνο το σημείο και έως το τέλος είχαμε δυνατά μαρκαρίσματα, με τους Περουβιανούς να καταφέρνουν στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων να πετυχαίνουν το 1-3 με ωραία προσπάθεια και σουτ του Φλόρες.