Βλέπει Conference League ο Ολυμπιακός 0-0 στο Μπακού με την Καραμπάγκ

Ο Ολυμπιακός έμεινε όρθιος στη μάχη της διεκδίκησης της τρίτης θέσης, καθώς πήρε πολύτιμο βαθμό στο Μπακού μένοντας στο 0-0 με την Καραμπάγκ. Οι ερυθρόλευκοι βλέπουν πλέον ανοιχτή πόρτα για το Conference League.

Ο Μίτσελ έριξε το βάρος στην άμυνα και στο 25λεπτο μετέτρεψε το 3-5-2 σε 4-4-2, διορθώνοντας την εικόνα του Ολυμπιακού, ώστε να σταματήσει τις επιθετικές εξάρσεις των Αζέρων.

Μισή ομάδα μόνος του ο Κούντε, κι εξαιρετικός ο Ντόι στο ευρωπαϊκό του ντεμπούτο. Πολύ καλός ο Παπασταθόπουλος, ενώ οι Βαλμπουενά, Εμβιλά με την είσοδό τους έδωσαν μεγαλύτερη ασφάλεια και κράτημα της μπάλας στους «ερυθρόλευκους».

Ο Πασχαλάκης στην πρώτη του εμφάνιση με τα ερυθρόλευκα κράτησε το μηδέν.

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να ψάξουν ένα γρήγορο γκολ για να διώξουν από πάνω τους το άγχος. Κρατούσαν τα ηνία, ήλεγχαν τον ρυθμό και είχαν τον Ολυμπιακό στο μισό γήπεδο, ενώ γυρόφερναν την μπάλα έξω από την περιοχή των Πειραιωτών. Ένα σουτ του Κάντι (13’) και άλλο ένα του Βέσοβιτς (17’) ήταν οι απειλές από πλευρές γηπεδούχων, με τον Μίτσελ να βλέπει πως η ομάδα του δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και ελέγξει τον ρυθμό. Ο Ισπανός άλλαξε το σύστημα και η εικόνα διαφοροποιήθηκε.

Ο Ουί-Τζο ήταν εκτός κλίματος του αγώνα, ο Καμαρά πάλευε μόνος στην επίθεση με τους Κούντε-Μπουχαλάκη να κάνουν εξαιρετικό ματς και να βοηθάνε σημαντικά. Ο Καμαρά έβγαλε στην περιοχή τον Ρέαμπτσουκ στο 33’ αλλά η σέντρα του τελευταίου ήταν κακή, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αφρικανός φορ του Ολυμπιακού πήγε να γεμίσει, με τη σέντρα του να… μετατρέπεται σε σουτ από το ανάποδο φάλτσο, καταλήγοντας στη συμβολή της εστίας! Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου δε, ο Κούντε απείλησε με ωραίο σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Μαγκομενταλίγιεφ είχε την απάντηση.

Ο Ντόι ήταν εξαιρετικός, ενώ ο Εμβιλά που μπήκε στην επανάληψη κλείδωσε το κέντρο και περιόρισε τις «κατεβασιές» των γηπεδούχων. Το ματς πήγαινε σβηστά για 0-0, σκλήρυνε προς το φινάλε και ο Μίτσελ στο φινάλε προσπάθησε να «κλέψει» το τρίποντο και να μείνει ζωντανός στη μάχη ακόμη και της 2ης θέσης. Έριξε Ινμπόμ και Γκάρι, αλλά ήταν… αργά με τον Ολυμπιακό να μένει στο 0-0 με την Καραμπάγκ.

Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα ο Άγγλος, Γκρεγκ Πόουσον που έκανε μια καλή διαιτησία.

ΚΑΡΑΜΠΑΓΚ: Μαγκομενταλίγιεβ, Βέσοβιτς, Μουσταφαζάντε, Μπ. Χουσεϊνοβ, Ζαφαργκουλίεβ (85′ Μπαϊράμοβ), Γκαράγιεβ (68 Ρομαό), Αλμέιδα (68′ Γιάνκοβιτς), Οβόσου (85′ Α. Χουσεϊνοβ), Σεϊντάεβ, Κάντι (62′ λ.τρ. Όζομπιτς), Ζουμπίρ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ, Σωκράτης Παπασταθόπουλος, Ντόι, Βρσάλικο, Μπουχαλάκης (86′ Ίνμπομ Χουάνγκ), Κούντε (69′ Εμβιλά), Μπιέλ (60′ Βαλμπουενά), Βρουσάι (86′ Γκάρι Ροντρίγκες), Ουί Τζο (60′ Μαρσέλο), Αμπουμπακάρ Καμαρά.