Σούπερ «Σόφο» στο 104-99 του ΠΑΟΚ επί της Άβντοντορ

Με σκορ 104-99 ο ΠΑΟΚ νίκησε τη ρωσική Άβντοντορ και ελπίζει βάσιμα πια σε πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup.

Ο Δικέφαλος του βορρά άρχισε εκπληκτικά το παιχνίδι και προηγήθηκε 35-21 στην πρώτη περίοδο, ωστόσο σιγά-σιγά οι Ρώσοι άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά με αποτέλεσμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ να είναι 76-74.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ομάδες δεν μπορούσαν να βγάλουν άμυνες και όλα έμπαιναν, με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να περνάνε μπροστά ακόμη και με έξι πόντους (80-86). Κάπου εκεί, όμως, η ελληνική ομάδα πήρε μπροστά και σταμάτησε να ευστοχεί με αποτέλεσμα να φτάσει ένα λεπτό πριν το φινάλε στο 98-93. Σε εκείνο το σημείο ο Πέτερσον έχασε το τρίποντο που επιχείρησε για τους Ρώσους, ο ανίκητος κάτω από τα καλάθια Σχορτσιανίτης (27 πόντοι, 9/10 δίποντα!) έκανε το 100-93 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 104-99