Πρώτη χαμένη ευκαιρία

Τη μεγάλη ευκαιρία να «σπάσει» την έδρα και τον… τσαμπουκά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας έχασε ο Παναθηναϊκός στη Ρωσία, αφού έχασε δικό του παιχνίδι στην κανονική διάρκεια (72-72) και τελικά ηττήθηκε στην παράταση με 77-74. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα πραγματοποίησε το 1-0 στη σειρά των play-off της Euroleague. Το επόμενο ματς τη Μεγάλη Παρασκευή (19.15).

Οι «πράσινοι», που βρέθηκαν και στο -13 στο τρίτο δεκάλεπτο, έφτασαν να προηγούνται με +5 τρία λεπτά πριν το τέλος, αλλά ο Γουίμς φρόντισε να στείλει το ματς στην παράταση. Ο Διαμαντίδης έχασε πολλά σουτ, ο Παναθηναϊκός έμεινε για 4:40 χωρίς σκορ και οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη.

Γουίμς (21π.) και Χριάπα (17π., 11 ριμπ.) ήταν οι κορυφαίοι της ΤΣΣΚΑ, ενώ Λάσμε και Ματσιούλις είχαν από 14 πόντους για τον Παναθηναϊκό. Μοιραίος στο τέλος ο Διαμαντίδης, που είχε 10 πόντους, 7 ασίστ, αλλά και 4 λάθη με 2/10 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 21-14, 40-33, 58-56, 72-72, 77-74.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Μίτσοβ 2, Φριτζόν 10, Τζάκσον 5, Πάργκο 1, Κρστιτς 5, Γουίμς 21, Βοροντσέβιτς, Κάουν 1, Χριάπα 17, Χάινς 15.

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος, Κάρι 3, Μπατίστ, Φώτσης 6, Ούκιτς 2, Λάσμε 14, Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 12, Γκιστ 9, Ματσιούλις 14, Ράιτ 10.