Αγγλικό…3-3 στη μοιρασιά Λαμίας-Ατρόμητου

Ματσάρα στο «Αθανάσιος Διάκος» για την 12η αγωνιστική της Super League, όπου Λαμία και Ατρόμητος προσέφεραν ένα «αγγλικό» ματς, με το τελικό 3-3 να είναι χορταστικό, αλλά πρακτικά να μην αφήνει καμία από τις δύο ομάδες χαρούμενη. Οι μεν γηπεδούχοι είχαν τις περισσότερες κλασικές ευκαιρίες για τη νίκη στο φινάλε, επιστρέφοντας μάλιστα από το 0-2 στο δεκάλεπτο, ενώ οι δε φιλοξενούμενοι απώλεσαν ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα στο σκορ, την ώρα που είχαν και χαμένο πέναλτι στο 1-2.

Σε 17 μεταξύ τους ματς, ανεξαρτήτως έδρας, οι 11 πλέον έχουν ολοκληρωθεί ισόπαλες, ενώ δεν υπάρχει και νίκη φιλοξενούμενου σε καμία από τις δύο έδρες. Πλέον, μετά το τελικό 3-3, τόσο η ομάδα του Βόκολου όσο και αυτή του Ίλιτς θα αρκεστούν στον 1 βαθμό, ο οποίος διατηρεί την πρώτη στα «ψηλά» της βαθμολογίας και βοηθά την δεύτερη να ξεφύγει λίγο ακόμη από την «ουρά».

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν εντυπωσιακό. Στις πρώτες πέντε και μοναδικές φάσεις του αγώνα στο μισό του πρώτου ημιχρόνου, υπήρξαν 4 γκολ και 1 χαμένο πέναλτι, ένα εξαιρετικά σπάνιο φαινόμενο όπως και να ‘χει! Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα του Ατρόμητου ο οποίος προηγήθηκε 0-2 στο 8′! Στο 4ο λεπτό, ο Ασεβέδο άνοιξε το σκορ με μακρινό σουτ που κόντραρε στον Κυριάκο Παπαδόπουλο και κατέληξε στα δίχτυα του Κοσέλεφ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Βέργος βρήκε τον Βαλένσια, αυτός έκανε τη σέντρα και ο Γκονσάλες με κεφαλιά προ του Τζανετόπουλου έγραψε το 0-2 για τους Περιστεριώτες.

Το «μπάσιμο» των φιλοξενούμενων ήταν ονειρικό, όμως γρήγορα το ματς ισορρόπησε. Αρχικά η Λαμία μείωσε επίσης στην πρώτη φάση της, στο 13′, όταν ο Καρλίτος έκανε σουτ που αποκρούστηκε και στη συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Ρούμπεν Μαρτίνεθ, ο οποίος με όμορφο σουτ έκανε το 1-2. Στην αμέσως επόμενη φάση του ματς, ο Ατρόμητος είχε τη μεγάλη ευκαιρία να πάρει νέο προβάδισμα δύο τερμάτων, όμως τη σπατάλησε. Στο 17′, κέρδισε το πέναλτι για μαρκάρισμα του Τζανδάρη στον Τσακμάκη και μετά από τρίλεπτο έλεγχο του VAR, ο Κοσέλεφ έπιασε στο 20′ την κακή εκτέλεση του Βαλένσια, κρατώντας την ομάδα του μέσα στο ματς. Και μια ακόμη φάση αργότερα, η Λαμία ισοφάρισε! Ήταν το 22ο λεπτό, όταν μετά από μπαλιά του Καρλίτος, ο Σλίβκα από κοντά έκανε το 2-2. Μετά το δεύτερο γκολ της, η Λαμία ήταν στις λεπτομέρειες καλύτερη, με κατοχή μπάλας, ενώ μετά το μισάωρο ο ρυθμός έπεσε αρκετά, χωρίς να υπάρξουν άλλες σημαντικές φάσεις ως το φινάλε του 45λεπτου.

Αντίστοιχη εικόνα είχε και το δεύτερο ημίχρονο, με δύο ακόμη γκολ και μεγάλες ευκαιρίες της Λαμία στο τέλος για να πάρει τη νίκη. Στο 54′ οι γηπεδούχοι χάνουν την πρώτη τους, όταν ο Τσιντώντας έπιασε το τετ-α-τετ του Μαρτίνεθ. Ένα λεπτό αργότερα, πάντως, έφτασαν στην ανατροπή του σκορ, όταν ο Καρλίτος έκανε ωραία ενέργεια και πάσα στον Σιμόν, αυτός το γύρισμα από τα δεξιά και ο Σίντκλεϊ με προβολή σε κενή εστία πέτυχε το 3-2. Όπως συνέβαινε και στο πρώτο 45λεπτο, στην αμέσως επόμενη φάση του αγώνα, ο Ατρόμητος κέρδισε το πέναλτι για το 3-3, έστω και με… περιπέτεια. Στο 60′ οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Βέργος μπήκε στην περιοχή με τη μπάλα και ανατράπηκε από τον Παπαδόπουλο. Σε πρώτο χρόνο, ο διαιτητής έδειξε «παίζετε», η Λαμία βγήκε στην αντεπίθεση και κέρδισε φάουλ σε καλή θέση. Ωστόσο, εκεί παρενέβη το VAR. Μετά από τρίλεπτο έλεγχο, η παράβαση καταλογίστηκε και στο 65′ πια, ο Βέργος εκτέλεσε εύστοχα από τη λευκή βούλα για το 3-3.

Μετά την ισοφάρισή του, ο Ατρόμητος μάλλον αποφάσισε να μείνει πίσω, αρκούμενος σε αυτό το αποτέλεσμα. Η Λαμία εκμεταλλεύθηκε το γεγονός, κέρδισε μέτρα κι έφθασε σε τρεις ακόμη κλασικές φάσεις για γκολ. Ούτε ο Καρλίτος στο 76′ όμως νίκησε τον Τσιντώτα με σουτ από κοντά, ούτε στο 82′ το πλασέ του βρήκε στόχο, περνώντας λίγο άουτ. Τέλος, στο 87′, ο Έλληνας γκολκίπερ των φιλοξενούμενων μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια την επίσης κοντινή προσπάθεια του Τσιλούλη.

Με λάθη ο διαιτητής Χρήστος Βεργέτης (Αρκαδίας)

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος / 4-3-3): Κοσέλεφ, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Σίντκλεϊ, Σαντάνα, Σλίβκα (85′ Ακούνια), Τζανδάρης, Μαρτίνεθ (71′ Τόσιτς), Καρλίτος, Τσιλούλης.

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς / 4-2-3-1): Τσιντώτας, Κιβρακίδης, Ασεβέδο, Τσακμάκης, Ντε Μποκ, Γκονσάλες (83′ Έρλινγκμαρκ), Κούντε, Βέργος (67′ Αντζιέλσκι), Φριντζόνσον (46′ Ρομπάιγ), Καμαρά (95’ Κουέν), Βαλένσια.