«Αη Βασίληδες» του Εργοτέλη οι Ροβίθης, Τζουμαλάκης (video)

Σκόρερ και διαιτητής συνέβαλλαν στη νίκη των «κιτρινόμαυρων» με 1-0 επί των Χανίων, για τη 10η αγωνιστική της Super League 2

Με τον Μανώλη Ροβίθη να… ντύνεται «Αη Βασίλης» στο 90’+4′ και τον διαιτητή, Τζουμαλάκη, δύο λεπτά αργότερα, ο Εργοτέλης επικράτησε 1-0 των Χανίων. Στην αναμέτρηση που «έριξε την αυλαία» της 10ης αγωνιστικής στη Super League 2. Έτσι, οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν τους 16 πόντους και βρίσκονται στην 5η θέση, ενώ οι Χανιώτες παρέμειναν στους 14 και το 9ο… σκαλοπάτι.

Ο αγώνας στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» -λόγω νέας σποράς στο Παγκρήτιο- δεν ήταν από αυτούς που θυμάται κάποιος για καιρό. Οι 22 παίκτες προσπάθησαν αλλά οι φάσεις ήταν λιγοστές. Δύο από αυτές, πάντως, στις καθυστερήσεις διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα.

Στο 90’+4′, μετά από ωραία ενέργεια του Έφορντ, ο Ροβίθης με προβολή «άνοιξε το σκορ». Δύο λεπτά αργότερα τα Χανιά ισοφάρισαν με τον Κάσσο αλλά ο διαιτητής Τζουμαλάκης (λανθασμένα) τον χρέωσε με χέρι. Τη χαρά των νικητών μετρίασε ο σοβαρός τραυματισμός στο  γόνατο του Κουότενγκ.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Προβυδάκης, Σπίριακ, Μπάτζιος, Μπούσης, Μπρους, Μπουρσέλης (55′ Τσέλιος), Γροντής (86′ Μπουτσάκης), Κουατέγκ, Ροβίθης, Έφορντ

ΧΑΝΙΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ανδρέου, Γρομητσάρης (86′ Σελινιωτάκης), Κάσσος, Πάνος, Σωτηράκος, Δημητριάδης (61′ Παναγιωτούδης), Μουμίν, Τριανταφυλλάκος, Βρεττός (76′ Αρναρέλλης), Κουσκουνάς

Το πανόραμα της αγωνιστικής:

Παρασκευή 20/12

Παναχαϊκή-Απόλλων Σμύρνης 1-3 (37′ αυτ. Βιτλής – 71′ Ιριτιέρ, 75′ Μπλάζιτς, 90’+5′ πεν. Μαρκόφσκι)