Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Σίτι και Λίβερπουλ 2-2

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στο Μάντσεστερ όπου Σίτι και Λίβερπουλ αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Οι «πολίτες» προηγήθηκαν δυο φορές, όμως οι “reds” βρήκαν ισάριθμες απαντήσεις, με την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να παραμένει στο +1 από εκείνη του Γιούργκεν Κλοπ και το θρίλερ του τίτλου στην Premier League να συνεχίζεται, επτά αγωνιστικές πριν το τέλος.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και απείλησαν στο 5’, όταν ο Στέρλινγκ βγήκε τετ α τετ με τον Άλισον αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Ντε Μπρόινε έπιασε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Μάτιπ και ξεγέλασε τον τερματοφύλακα της Λίβερπουλ, για το 1-0.

Μία ασυνεννοησία Άλισον και Φαν Ντάικ στο 9’ πέρασε ανεκμετάλλευτη από τους παίκτες της Σίτι, με τους “reds” να καταφέρνουν να φτάσουν στην ισοφάριση τέσσερα λεπτά αργότερα! Ο Ρόμπερτσον σέντραρε ωραία από τα αριστερά, ο Αλεξάντερ-Άρνολντ κατέβασε και ο Ζότα εκτέλεσε από κοντά, με τη Λίβερπουλ να φτάνει στην ισοφάριση.

Η πρωτοβουλία των κινήσεων επέστρεψε άμεσα στη Σίτι, με τον Ζεσούς να σουτάρει πάνω στον Άλισον στο 16’ και τον Στόουνς να μην προλαβαίνει μετά από κεφαλιά του Ρόδρι στο 24’. Ένα λεπτό νωρίτερα πάντως, ο Έντερσον είχε αγγίξει ένα απίθανο αυτογκόλ, διώχνοντας τελικά την μπάλα προτού εκείνη περάσει την γραμμή.

Στο 37’, ήρθε το δεύτερο γκολ για τη Σίτι, με τον Ζεσούς να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων μετά από μαγική σέντρα του Κανσέλο, για να προλάβει τον Άλισον και να κάνει το 2-1.

Μέσα σε 46 δευτερόλεπτα στο δεύτερο ημίχρονο, η Λίβερπουλ έφτασε στο 2-2, με τον Σαλάχ να περνάει την μπαλιά-τρύπα στον Μανέ και εκείνος να ευστοχεί στο τετ α τετ με τον Έντερσον.

Η ορμητικότητα των φιλοξενούμενων έφερε και νέα μεγάλη φάση στο 52’, ωστόσο ο Ζότα ηττήθηκε από τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα.

Μία εντυπωσιακή ενέργεια του Ζεσούς στο 61’ σταμάτησε στα πόδια του Φαν Ντάικ, με τον Στέρλινγκ να σκοράρει τέσσερα λεπτά αργότερα αλλά να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.

Στο 90′, ο Μαχρέζ είχε εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο δεξί δοκάρι του Άλισον, με τον ίδιο παίκτη να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, από πλεονεκτική θέση.

Μάντσεστερ Σίτι (Π. Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Λαπόρτ, Κανσέλο, Ρόδρι, Σίλβα, Ντε Μπρόινε, Φόντεν, Στέρλινγκ (75’ Μαχρέζ), Ζέσους (83’ Γκρίλις).

Λίβερπουλ (Γ. Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον (78’ Κεϊτά), Τιάγκο, Σαλάχ, Ζότα (70’ Ντίας), Μανέ (84’ Φιρμίνο).