Απίστευτο….4-4 της Κηφισιάς με τον Πανσερραϊκό

Μέχρι το 96΄ το ματς ήταν 2-4 και τότε έγιναν θαύματα

Απίστευτο παιχνίδι με εξέλιξη που καταπλήσσει τους πάντες έγινε στην Καισαριανή ανάμεσα στην Κηφισιά και τον Πανσερραϊκό που βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με το εξωπραγματικό 4-4. Μέχρι το 96΄ η Κηφισιά έχανε 2-4 και στο 101΄ οι γηπεδούχοι άρπαξαν τον βαθμό με τον Μποτία.

Οι Σερραίοι προηγήθηκαν με 0-3 στο ημίχρονο, αλλά και με 2-4 στο 79’, αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και σκοράροντας δις στις καθυστερήσεις, αρνήθηκαν να χάσουν.

Έμεινε με 10 παίκτες από το 44’, μετά από κόκκινη κάρτα στον Χάγεκ για φάουλ στον Οζέγκοβιτς, που ήταν σε προφανή θέση για γκολ. Τρεις αλλαγές έκανε αμέσως μετά το πρώτο ημίωρο ο Αναστασίου, που ήταν πολύ απογοητευμένος από την εικόνα της ομάδας του σε εκείνο το σημείο.

Δεληγιαννίδης, Στάικος, Μπέργκστρομ και Πηλέας τα γκολ των φιλοξενούμενων που φαινόταν πως θα πάρουν ένα σπουδαίο αποτέλεσμα, με Κωνσταντακόπουλο (πρώτο γκολ στην πρώτη του επαγγελματική συμμετοχή), Οζέγκοβιτς, Τετέι και Μποτία απάντησε η ομάδα των βορείων προαστίων!

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σκοράρουν με το «καλημέρα», αιφνιδιάζοντας τους παίκτες της Κηφισιάς. Στο 4ο λεπτό, ο Δεληγιαννίδης έγινε κάτοχος της μπάλας εκτός περιοχής, εκείνος με μία προσποίηση μπήκε σε αυτή, και με ένα όμορφο σουτ στην κίνηση, νίκησε τον Κρίστινσον για το 0-1!

Οκτώ λεπτά αργότερα, κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα. Μετά από σέντρα από δεξιά και απομάκρυνση του Μασούρα, η μπάλα στρώθηκε στον Στάικο εκτός περιοχής, ο οποίος σούταρε στην κίνηση και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα, πετυχαίνοντας ένα πανέμορφο γκολ για το 0-2!

Δέκα λεπτά αργότερα, οι Σερραίοι πέτυχαν και τρίτο τέρμα, επιβεβαιώνοντας το φανταστικό τους ξεκίνημα στο παιχνίδι. Στο 22’, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μούργου, η Μπέργκστρομ έφυγε από τα μαρκαρίσματα και με καρφωτή κεφαλιά, έκανε το 0-3!

Στο 33΄ο Γιάννης Αναστασίου έκανε τρεις αλλαγές για να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του, από την οποία δεν ήταν καθόλου ικανοποιημένος, περνώντας στο παιχνίδι τους Παρρά, Κωνσταντακόπουλο και Αντερέγκεν αντί των Λούμορ, Μπιφούμα και Πέιου.

Στο 43’, ο Πανσερραϊκός έμεινε με 10 παίκτες. Σε φάση που χρειάστηκε και εξέταση από τον VAR, ο Ματσούκας έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα στον Χάγεκ για φάουλ στον Οζέγκοβιτς εκτός περιοχής, ο οποίος βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ.

Η Κηφισιά απείλησε στο 45’+5’ με ωραία ενέργεια και σουτ του Ματέους Σάντος, με τον Χόβαν να απομακρύνει. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με 3-0 υπέρ του Πανσερραϊκού.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Ματσούκας έδωσε πέναλτι στην Κηφισιά, βλέποντας χέρι του Δεληγιαννίδη στην περιοχή. Τελικά, άλλαξε την απόφασή του, πηγαίνοντας να δει τη φάση στο VAR.

Στο 56’, η ομάδα των βορείων προαστίων βρήκε το γκολ, καταφέρνοντας να μπει και πάλι στο παιχνίδι. Ο Μποτία βρήκε με όμορφη μπαλιά τον Κωνσταντακόπουλο εκείνος κοντρόλαρε υπέροχα και από πολύ δύσκολη γωνία, νίκησε τον Χόβαν, σκοράροντας στο ντεμπούτο του για το 1-3!

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία στα επόμενα λεπτά της αναμέτρησης, χωρίς να δημιουργούν κάποια σημαντική ευκαιρία. Στο 72’, όμως, κατάφεραν να μειώσουν ακόμη περισσότερο. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Σάντος από τα αριστερά, ο Οζέγκοβιτς έκανε ωραία κίνηση και βρήκε την μπάλα με το γόνατο, στέλνοντας τη στα δίχτυα του Χόβαν για το 2-3!

Αμέσως μετά την επιβεβαίωση του τέρματος, που ελέγχθηκε για αρκετή ώρα από το VAR, ο Πανσερραϊκός κατάφερε να πάρει και πάλι αέρα δύο τερμάτων. Στο 77′, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μπέργκστρομ έγινε κάτοχος στην περιοχή και βρήκε με το κεφάλι τον Πηλέα, που έκανε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει και να πηγαίνει στα δίχτυα του Κρίστινσον για το 2-4!

Ωστόσο, η Κηφισιά χτύπησε δις στις καθυστερήσεις. Αρχικά, στο 90’+6’ και ύστερα από πανέμορφη σέντρα από δεξιά, ο Τετέι πήρε την κεφαλιά και νίκησε από κοντά τον Χόβαν, για το 3-4!

Στο 90’+11’, ο Οζέγκοβιτς προσπάθησε να απειλήσει με ψαλιδάκι μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Μποτία, ο οποίος με κοντινό πλασέ έφερε το παιχνίδι στα ίσα για το 4-4!

Ο Ματσούκας είχε μία προβληματική διαιτησία, με τον Ζαμπάλα στο VAR να τον διορθώνει σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά, δεν είδε το φάουλ του Χάγεκ στον Οζέγκοβιτς λίγο έξω από την περιοχή, ενώ στο πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρους, είδε χέρι και έδωσε πέναλτι για την Κηφισιά, όπου διορθώθηκε και πάλι με παρέμβαση του VAR.

Κηφισιά (Γιάννης Αναστασίου): Κρίστινσον, Μασούρας, Βαφέας, Μποτία, Λούμορ (33′ Παρράς), Πέιος (34′ Αντερέγκεν), Παπασάββας (58′ Τετέι), Σάντος, Ίλιεφ (72′ Ιπαλίμπο), Μπιφούμα (34′ Κωνσταντακόπουλος), Οζέγκοβιτς.

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Μπέργκστρομ, Χάγιεκ, Πεταυράκης, Πηλέας (90+3′ Τσαγκαλίδης), Ουεντραόγκο, Στάικος (68′ Μορέιρα), Δεληγιαννίδης, Μούργος (46′ Γκοτζαμανίδης), Χατζηστραβός (68′ Τομάς), Άλεκσιτς (60′ Μπαΐροβιτς).