Αστέρας για play offs πέρασε 2-0 απ’ την Λαμία

Φουριόζος για την εξάδα ο Αστέρας Τρίπολης, νίκησε 2-0 στη Λαμία. Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της και καθάρισε το ματς από το πρώτο ημίχρονο.

Τελικός είναι για τους Αρκάδες το ερχόμενο εντός έδρας ματς το Σάββατο με τον Άρη στην Τρίπολη καθώς με νίκη κλειδώνει ουσιαστικά την εξάδα. Η Λαμία παραμένει στα χαμηλά της βαθμολογίας, πάνω από τον ουραγό Απόλλωνα Σμύρνης.

Μπαράλες και Ριέρα καθάρισαν για τους Αρκάδες με δυο γκολ σε τρία λεπτά, με τον δεύτερο να αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού, με τη Λαμία να σκοράρει με τον Μπανγκουρά στο τελευταίο τέταρτο αλλά τελικά το γκολ να μη μετράει μετά από εξέταση του VAR για χέρι του Ελευθεριάδη.

Στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Άλβαρες έκανε ωραία σέντρα, ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά, η οποία ήταν άπιαστη και άνοιξε το σκορ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Καπίγια έβγαλε την κάθετη ο Ριέρα πάτησε περιοχή και με πολύ ωραίο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα για τον Αστέρα.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με τη Λαμία να μπαίνει πιο δυνατά στο παιχνίδι, να πιέζει τους Αρκάδες, αλλά να μην μπορεί να βάλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 57’ οι γηπεδούχοι είχαν μια μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν, όταν ο Μανούσος έκανε το κοντινό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα οι Αρκάδες βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Μπαράλες να μην μπορεί να σκοράρει. Στην εξέλιξη της φάσης η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου έχασε μια τεράστια ευκαιρία να μειώσει σε 2-1 με το πλασέ του Τσούκαλου να περνάει άουτ.

Στο 77’ ο Μπανγκουρά μείωσε σε 2-1 για τη Λαμία με κοντινό σουτ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ύστερα από έλεγχο στο VAR, αφού στην αρχή της φάσης η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ελευθεριάδη.

Ο Φωτιάς σφύριζε υπερβολικά διακόπτοντας κάθε λίγο και λιγάκι το παιχνίδι.

ΛAMIA: Γκαραβέλης, Λούκας, Τζανετόπουλος, Βύντρα (46΄Προβυδάκης), Σαραμαντάς, Μπεχαράνο (89΄Γκέντσογλου), Τζανδάρης (64΄Νούνιες), Ταϊρόν (70΄Ελευθεριάδης), Ρόμανιτς (46′ Μπαγκουρά), Μανούσος, Τσούκαλος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Ατιένθα, Άλβαρες, Γκαρθία (95΄Καρμόνα), Βαλιέντε, Ιγκλέσιας, Σίτο (46΄Τιλίκα), Ριέρα (62΄Τασουλής), Καπίγια (91΄Κανελλόπουλος), Μπαράλες (95΄Μπενίτο).