Αυτοκτόνησε ο ΠΑΟΚ στη Βοσνία κι έχασε 68-64 απ’ την Ιγκοκέα

Ο ΠΑΟΚ μετά την ήττα στην πρεμιέρα της Basket League, μπήκε με το αριστερό και στο Basketball Champions League, χάνοντας με 68-64 από τη βοσνιακή Ιγκοκέα. Η ομάδα του Λυκογιάννη ήταν εμφανώς βελτιωμένη, έπαιξε καλή άμυνα κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε να κερδίζει 11 πόντους 7.45’ πριν τη λήξη του αγώνα, ωστόσο η έλλειψη συγκέντρωσης και η κακή αμυντική συμπεριφορά στο τελευταίο δίλεπτο επέτρεψαν στη βοσνιακή ομάδα να κάνει ένα σερί 10-0 και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Από τον ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός ο Γκρίφιν με 18 πόντους και τον βοήθησε ο Τολιόπουλος με 11 πόντους, όσους είχε και ο Κάρτερ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ μπήκε φορτσάτος. Έφτασε την διαφορά νωρίς σε διψήφιο αριθμό (44-55), η γηπεδούχος μείωσε σε 52-58 και σε 58-64 και κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ μπλόκαρε. Δεν ήταν συγκεντρωμένος και οι Βόσνοι με ένα σερί 10-0 έφτασαν στο τελικό 68-64.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 26-32, 43-49, 68-64

Ιγκοκέα (Μπάγιτς): Σταρκς 5, Ραντάνοφ 13 (7 ριμπ.), Γιοσίλο 6, Ιλιτς 7, Γουόλερ 14, Ρόμπινσον 2, Τάλιτς 7, Στέφενς 6, Φούντιτς 1, Τζόρτζεβιτς 7

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 18 (2/5 τριπ., 3 κλ.), Ντι Λίο 7, Κάρτερ 11, Τζόοονς 4, Τολιόπουλος 11 (2/3 τριπ.), Γ. Καμπερίδης 3, Γιάνκοβιτς 5, Ογκμπέιντε 5