Επεισόδια και διακοπή στο ντέρμπι του Βελγίου ανάμεσα σε Σταντάρ Λιέγης και Σαρλερουά

Μεγάλα επεισόδια έγιναν στην Λιέγη με εισβολή οπαδών στο γήπεδο, κάτι που οδήγησε το ντέρμπι των Βαλόνων ανάμεσα σε Σταντάρ Λιέγης και Σαρλερουά σε διακοπή.

Στο 62ο λεπτό και ενώ το σκορ ήταν 0-3 για τους φιλοξενούμενους, ο αγώνας διακόπηκε προσωρινά λόγω ρίψεις καπνογόνων, όμως τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα στην συνέχεια.

Πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης είχαμε μαζική εισβολή οπαδών στον αγωνιστικό χώρο και ρίψεις φωτοβολίδων και αντικειμένων προς το πέταλο των φιλοξενουμένων.

Ο αγώνας διακόπηκε οριστικά, όμως ούτε τότε τα πράγματα ηρέμησαν. Οι εξαγριωμένοι οπαδοί κινήθηκαν προς τα επίσημα, έχοντας ως στόχο την διοίκηση του συλλόγου, ενώ έξω από το Σλεσάν ξεκίνησαν οδομαχίες με αστυνομικές δυνάμεις που προσπάθησαν να επιβάλλουν την τάξη.